27 września 1939 roku powołano pierwszą konspiracyjną organizację niepodległościową – Służba Zwycięstwu Polski, co zapoczątkowało budowę Polskiego Państwa Podziemnego. W rocznicę tego wydarzenia od 1998 roku obchodzony jest Dzień Polskiego Państwa Podziemnego .
79 lat temu, w nocy z 26 na 27 września 1939 roku, w oblężonej Warszawie powołane została do życia Służba Zwycięstwu Polski. Była to konspiracyjna organizacja, której celem była walka z okupantem. Po dwóch miesiącach Służbę Zwycięstwu Polski przekształcono w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Wraz z rządem na uchodźctwie organizacja tworzyła Polskie Państwo Podziemne, które stało się fenomenem w dziejach II wojny światowej i nie tylko.
Pierwowzorem Polskiego Państwa Podziemnego była organizacja państwa podziemnego z czasów powstania styczniowego. Pod koniec roku 1944 Armia Krajowa liczyła prawie 400.000 żołnierzy.
By uczcić pamięć bohaterów, 11 września 1998 roku Sejm RP ustanowił uchwałą Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Uchwała wyrażała szczególną wdzięczność i szacunek twórcom oraz działaczom podziemnych struktur Państwa Polskiego. Dzień Polskiego Państwa Podziemnego ma przypominać i honorować wszystkich tych, którzy z narażeniem własnego życia walczyli o niepodległość Ojczyzny.
Agencja Informacyjna, Kultura / now / 25.09.2020
Źródło foto: Narodowe Centrum Kultury