Dzień Myśli Braterskiej

Dzień Myśli Braterskiej – 22 lutego

Agencja Informacyjna: 22 lutego obchodzimy Dzień Myśli Braterskiej. To wyjątkowe święto skupione na braterstwie i przyjaźni, obchodzone przez harcerzy i skautów.

Dzień Myśli Braterskiej jako święto skautingu

Dzień Myśli Braterskiej (z ang. World Thinking Day) jak nazwa wskazuje polega na tym, że harcerze i skauci na całym świecie jednoczą się w myśli jednej wspólnoty i przyjaźni. Data 22 lutego pochodzi od dnia urodzin ojca skautingu sir Roberta Baden-Powella. Dzień Myśli Braterskiej można uznawać więc także za święto na cześć Baden Powella i święto skautingu jako takiego.

Jak powstał skauting?

Skauting najprościej ujmując to ruch społeczny skoncentrowany na zagadnieniu wychowywania młodzieży. Twórcą i założycielem skautingu jest sir Robert Baden-Powell, generał w brytyjskiej armii, często nazywany także Bi-Pi. Pomysł na skauting zrodził się w okolicznościach obrony miasta Mafeking (obecnie Republika Południowej Afryki) podczas wojny Burskiej, gdzie generał Baden-Powell dowodził oddziałem młodych chłopców. Pierwszą książką w tematyce skautingu było “Aids to scouting” Roberta (Wskazówki do wywiadów) wydane w 1902. Sir Robert Baden-Powell adresował tą książkę do żołnierzy jednak zyskała ona popularność wśród organizacji młodzieżowych. Baden-Powell jako pierwszy eksperymentował z tym co dzisiejsi harcerze znają jako oczywiste podstawy: z obozami letnimi, z systemem zastępowym czy z funkcją drużynowego. Do końca swojego życia pełnił funkcję “ojca” skautów i organizacji działających w oparciu o jego pomysły. 

Skauting w Polsce

W Polsce w Dzień Myśli Braterskiej najbardziej skupiamy się na naszej lokalnej odmianie skautingu czyli harcerstwie. Za ojca polskiego harcerstwa uważa się Andrzeja Małkowskiego. Jak każdy harcerz wie, Andrzej Małkowski swoją przygodę ze skautingiem rozpoczął od przetłumaczenia “Scouting for Boys” (Skauting dla chłopców) – pierwszego prawdziwego podręcznika skautingu napisanego przez Baden-Powella. Wykonanie tego zadania było w istocie karą, którą Małkowskiemu dano podczas kursu instruktorskiego. Małkowski, z początku zwlekający z wykonaniem swojego zadania, za pośrednictwem tej książki odkrył przyszłą pasję życiową. 

Dzięki aktywności Andrzeja Małkowskiego, oraz innych ówczesnych fascynatów skautingu, już w 1911 roku utworzono pierwsze oficjalne drużyny skautów, pod egidą czołowej w tamtym czasie organizacji młodzieżowej “Sokół”. Zapotrzebowanie na harcerstwo okazało się bardzo duże i przez następne lata ruch zdobył na popularności i odniósł wielkie sukcesy na ziemiach polskich. Najlepszym sprawdzianem okazała się pierwsza wojna światowa, podczas której rzesze harcerzy i harcerek, często przez czynną walkę w oddziałach wojskowych, przyczyniły się do utworzenia nowego państwa polskiego. Często ci sami bohaterowie później poświęcali swoje życie w wojnie polsko-bolszewickiej oraz drugiej wojnie światowej. 

Najsławniejsi Harcerze 

Najsławniejszymi harcerzami stali się oczywiście bohaterowie Szarych Szeregów Rudy, Alek i Zośka, czyli Jan Bytnar, Maciej Dawidowski i Tadeusz Zawadzki. Stało się to pośrednictwem książki “Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, jednego z najważniejszych instruktorów w historii polskiego harcerstwa. 

Oprócz tej trójki oraz samego harcmistrza Aleksandra Kamińskiego warto pamiętać także o innych wielkich harcerzach. W Dzień Myśli Braterskiej w szczególności wspominamy takie postaci jak: błogosławiony Stefan Wincenty Frelichowski (ksiądz męczennik, patron polskich harcerzy), Olga Drahonowska-Małkowska (twórczyni harcerstwa żeńskiego), czy Tomasz Strzembosz (profesor KUL i Instytutu Studiów Politycznych PAN, współtwórca ZHR). 

Do współcześnie ważnych osób publicznych należy zaliczyć prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudę. W 2016 Prezydent Andrzej Duda objął Honorowy Protektorat nad Ruchem Harcerskim w Polsce i poza granicami kraju.

Organizacje harcerskie w Polsce

Trzema głównymi organizacjami, które obecnie działają w Polsce, w oparciu o ideę skautingu to:  Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP), Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR), Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego (FSE, tzw. Skauci Europy). Najstarszą z tych organizacji jest ZHP które powstało w 1918. Jest to jednocześnie największa w Polsce organizacja pod względem ilości członków – ponad 100 tyś. osób. Drugą największą jest ZHR, który został utworzony w 1989 jako alternatywna organizacja, odwołująca się do tradycji przedwojennego ZHP. 

Agencja Informacyjna: Żabka, wchodząc w świat Fortnite, otwiera nowe możliwości w łączeniu edukacji i gamingu.

Dzień Myśli Braterskiej 2024

Niezależnie od przynależności do danej organizacji każdy harcerz i każda harcerka mogą celebrować Dzień Myśli Braterskiej. Głównym celem tego dnia jest przypomnieć, że niezależnie od różnic jakie istnieją pomiędzy organizacjami czy drużynami, harcerze i skauci tworzą jedną wyjątkową wspólnotę. 4 punkt klasycznego Prawa Harcerskiego brzmi: Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza. Ta zasada jest aktualna i przestrzegana do dnia dzisiejszego we wszystkich organizacjach w Polsce, jak i zresztą na świecie.  W szczególności jest ona widoczna 22 lutego w Dzień Myśli Braterskiej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji w AI World, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI World /AXY/ 20.02.2024.