Dzień Kuriera i Przewoźnika
Kurierzy to osoby, które zajmują się szybkim dostarczaniem do wybranego celu różnego rodzaju przesyłek. Ich praca to spory wysiłek fizyczny i duża odpowiedzialność. W czasie pandemii kurier stali się jednym z najważniejszych i najpotrzebniejszych zawodów na świecie. 29 września kurierzy i przewoźnicy obchodzą swoje święto.
Kurierzy zajmują się szybkim dostarczaniem zamówionych przesyłek pod wskazany adres. Dostarczają niemal wszystko, od małych listów, poprzez dania gastronomiczne, kwiaty, odzież, aż po duże gabaryty jak sprzęt RTV i AGD. Do 2003 roku ich praca była definiowana ustawą łączności z dnia 23 listopada 1990 roku. 12 czerwca 2003 roku w życie weszła ustawa o prawie pocztowym, co spowodowało, że obecnie terminy „kurier” oraz „usługa kurierska” traktowane są jedynie potocznie.
Kurierzy i świadczone przez nich usługi stały się integralną częścią życia społeczeństwa. Wraz z rozwojem zakupów internetowych i jedzenia z dostawą rola kurierów urosła do ogromnej rangi, a po wybuchu pandemii jeszcze się zwiększyła.
Poza typowymi paczkami zawierającymi zakupy z sieci, firmy kurierskie dostarczają również mniej typowe przesyłki. Firma DHL dostarczyła do Neapolu niemal tonowy ekwipunek na wyprawę na Mount Everest. Sprzęt należał do Martyny Wojciechowskiej, polskiej dziennikarki i podróżniczki. TNT Express podjęło się transportu tkanek toruńskich łabędzi, które były zarażone ptasią grypą, z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach do laboratorium w Wielkiej Brytanii. Rekord w dziedzinie przewozów gabarytowych należy do firmy kurierskiej UPS, która przewoziła dwa rekiny wielorybie z Tajwanu do Stanów Zjednoczonych. Przesyłka leciała specjalnie przystosowanym Boeingiem 747.
Dzień Kuriera i Przewoźnika zainicjowany został w 2004 roku przez firmy spedycyjne. Celem święta było zwrócenie uwagi społeczeństwa na rolę w gospodarce firm przewozowych i kurierów. Data obchodów wyznaczona został na 29 września. W Kościele Katolickim jest to święto św. Gabriela Archanioła, patrona kurierów i doręczycieli.
Agencja Informacyjna, Gospodarka /now/ 28.09.2020