Światowy Dzień Jabłka

Jabłka to jedna z najpopularniejszych na świecie owoców. Są pyszne, zdrowe i mogą być wykorzystywane w wielu potrawach, zarówno tych słodkich jaki i wytrawnych. Jabłka mają także bogatą symbolikę i historię. To właśnie jabłka były rajskim owocem, które skusiło Adama i Ewę. 28 września obchodzony jest Światowy Dzień Jabłka.

Jabłka to owoce posiadające mnóstwo zalet. Różnorodność odmian daje szeroki wachlarz smaków i możliwości kulinarnego wykorzystania ich. Mają również wiele wartości odżywczych. Jabłka bogate są w witaminy C, B1, B2, B3, B5, B-karoten, likopen, minerały takie jak potas, żelazo i cynk, a także błonnik roślinny. Regularne spożywanie tych wspaniałych owoców pomaga walczyć z cholesterolem, wspiera proces trawienia, poprawia urodę i odżywia mózg. Są symbolem życia, zdrowia, miłości, urodzaju i długowieczności.

Jabłka stanowią także fantastyczny składnik potraw. Wykorzystywane są do sałatek, deserów, przetworów, a nawet w potrawach mięsnych. Doskonale komponują się z drobiem. Są także głównym składnikiem tradycyjnej polskiej szarlotki czy amerykańskiego apple pie.

Symbolika jabłka wykorzystywana jest od wieków. Był to rajski zakazany owoc, na który skusili się Adam i Ewa. Obecnie jest wykorzystywane jako logo firmy Apple, potocznie nazywanej „jabłuszkiem”. Było powodem śpiączki Królewny Śnieżki i tematem wielu piosenek i przyśpiewek.

Na świecie uprawia się obecnie ponad 10 000 odmian jabłek. W Polsce, gdzie owoc ten jest bardzo popularny, jest pond 60 odmian. Polska jest także jednym z wiodących w Europie producentów jabłek. Tradycje sadownicze spopularyzowała w Polsce królowa Bona, która w XVI wieku przeznaczyła ogromne obszary na plantacje tego owocu.

Światowy Dzień Jabłka a na celu popularyzację owocu. Największe obchody odbywają się w Warce, w powiecie grójeckim, który jest prawdziwym zagłębiem sadowniczym. Nazywa się także ten obszar Największym Sadem Europy.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /now/ 28.09.2020