Allianz Trade ropa naftowa

Rollercoaster cen ropy naftowej – Allianz Trade przedstawia sytuację na rok 2024

Agencja Informacyjna: Cena ropy naftowej w ostatnim czasie to prawdziwy rollercoaster. Allianz Trade opisuje obecną sytuację cen w 2024 roku i przewiduje co na rynku się będzie działo dalej.

Prawdziwy rollercoaster

W ciągu ostatnich kilku miesięcy ceny ropy naftowej były na rollercoasterze, osiągając ponad 90 USD za baryłkę na początku kwietnia 2024 roku, tylko po to, by mocno spaść w maju. Taka zmienność cen ma ogromne znaczenie dla globalnych rynków i gospodarek, zwłaszcza w kontekście nadchodzącego spotkania OPEC+ i działań Rezerwy Federalnej USA (Fed).

Spotkanie OPEC+

Zbliżające się spotkanie OPEC+ w dniu 1 czerwca 2024 roku prawdopodobnie nie przyniesie większych niespodzianek, ponieważ Allianz Trade przewiduje utrzymanie obecnych ograniczeń podaży. Grupa OPEC+ prawdopodobnie przedłuży swoje cięcia produkcji o 22 miliony baryłek dziennie (bpd), aby utrzymać ceny powyżej poziomu 80 USD za baryłkę. Mimo że produkcja spoza OPEC rekompensuje cięcia OPEC+, produkcja w USA jest rekordowo wysoka, co utrzymuje wzrost cen w ryzach.

Geopolityka a ceny ropy naftowej

Geopolityczne napięcia mają również znaczący wpływ na ceny ropy. Na początku kwietnia 2024 roku cena ropy Brent przekroczyła 90 USD za baryłkę z powodu rosnących napięć między Iranem a Izraelem. Takie ryzyko geopolityczne zakłóca łańcuchy dostaw i powoduje niepewność co do przyszłych dostaw. Choć te wpływy mogą być krótkotrwałe, ich skutki są odczuwalne na całym świecie.

Wpływ Fed na ceny ropy

Od początku kwietnia 2024 roku ceny ropy naftowej spadły do około 82 USD za baryłkę, głównie z powodu globalnego popytu oraz obaw o wyższe stopy procentowe Fed. Wysokie stopy procentowe mogą zmniejszyć popyt w USA i na świecie oraz wzmocnić dolara amerykańskiego, co wpłynie na wzrost cen ropy.

Prognozy cen ropy naftowej

Allianz Trade prognozuje, że ceny ropy naftowej wyniosą średnio 84 USD za baryłkę w 2024 roku i nieco się umocnią do średnio 81 USD za baryłkę w 2025 roku. Mimo że na rynku istnieją zarówno niedźwiedzie, jak i bycze sygnały, oczekuje się, że podaż pozostanie na obecnym poziomie, a popyt będzie nadal spadać, zwłaszcza w Europie, choć wzrost gospodarczy w USA i Azji może pomóc utrzymać go na relatywnie wysokim poziomie.

Analiza Allianz Trade pokazuje, że zmienność cen ropy naftowej jest wynikiem wielu czynników, w tym działań OPEC+, napięć geopolitycznych i decyzji Fed. Przygotowując się na przyszłe zmiany, warto monitorować te kluczowe wskaźniki, aby lepiej zrozumieć dynamikę rynku i jej wpływ na globalne gospodarki.

Czym jest Allianz Trade?

Allianz Trade to światowy lider w zakresie ubezpieczeń kredytu kupieckiego i uznany specjalista w dziedzinie poręczeń, windykacji, strukturyzowanego kredytu kupieckiego i ryzyka politycznego. Posiada własną sieć zbierania danych gospodarczych, które pozwalają analizować zmiany w wypłacalności ponad 83.000.000 przedsiębiorstw dzień po dniu. Allianz Trade daje przedsiębiorcom pewność potrzebną do prowadzenia wymiany handlowej i świadczenia usług poprzez zabezpieczenie należnej im z tego tytułu zapłaty. Allianz Trade wypłaca przedsiębiorstwom odszkodowanie z tytułu nieściągalnych należności oraz przed wszystkim pomaga ich uniknąć. 

Allianz Trade zawsze, gdy oferuje ubezpieczenie kredytu kupieckiego lub inne rozwiązania finansowe, priorytetem jest ochrona predykcyjna – przewidywanie potencjalnych zdarzeń w celu unikania ryzyka. Jeżeli jednak wystąpi nieprzewidziane zdarzenie, posiadany przez Społkę rating kredytowy na poziomie AA oznacza, że dysponuje zasobami, gwarantowanymi przez Allianz, pozwalającymi na wypłatę odszkodowania umożliwiającego klientowi utrzymanie działalności.

Allianz Trade z siedzibą w Paryżu – stolicy Republiki Francuzkiej jest obecny w ponad 50 państwach i zatrudnia 5.700 osób. W 2023 r. skonsolidowane obroty Allianz Trade wyniosły 3.700.000.000 euro, a ubezpieczone przez Spółkę transakcje biznesowe w skali globalnej odpowiadały ekspozycji w wysokości 1.131.000.000 euro.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji na stronie

AI World /AXY, Allianz Trade/ 29.05.2024