Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu

 

W Toruniu działa Centrum Wsparcia Biznesu (CWB), które jest jednostką organizacyjną Gminy Miasta Toruń i wspiera aktywność gospodarczą na terenie Torunia. CWB koordynuje i monitoruje realizację Programu Wspierania Przedsiębiorczości w Toruniu. Współpracuje z jednostkami samorządu terytorialnego i instytucjami rynku pracy, a także szkołami, uczelniami i instytucjami otoczenia biznesu.

 

Toruń to piękne miasto: zabytki, muzea, pierniki, Mikołaj Kopernik… Toruń to nie tylko miasto turystyczne, to także świetne środowisko rozwoju dla przedsiębiorców. Miasto oferuje doskonale przygotowane tereny inwestycyjne, położone przy drogach krajowych, z odpowiednią infrastrukturą. Położony w centralnej części Polski Toruń, posiada dostęp do autostrady A1, skąd w ciągu niespełna dwóch godzin można dotrzeć do Gdańska, czy Łodzi. Komunikację ułatwia też dobrze rozwinięta sieć kolejowa oraz oddalony o niecałe 50 kilometrów międzynarodowy Port Lotniczy w Bydgoszczy. Powstające inwestycje oraz szybko rozwijające się osiedla, to przykład na to, że Toruń to dobre miejsce na urlop, biznes i codzienne życie. Dlatego właśnie powstało Centrum Wsparcia Biznesu (CWB), z siedzibą przy ulicy Konopnickiej 13.

 

 

Centrum Wsparcia Biznesu (wcześniej Biuro Obsługi Inwestora) powstało w 2015 roku z inicjatywy Michała Zaleskiego – Prezydenta Miasta Torunia. Na przestrzeni tego okresu rozrósł się zespół kompetentnych pracowników. Na polecenie Michała Zaleskiego rozpoczęto przekazywanie Centrum Wsparcia Biznesu nowych zadań do realizacji. Obecnie, dzięki wszechstronności zespołów pracujących w strukturach, a także powierzeniu zarządzania jednostką nowemu dyrektorowi, podmiot staje się swoistym korelatorem zadań własnych gminy.

 

 

W czasach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 prezydent Michał Zaleski, poprzez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu, zainicjował między innymi stworzenie bazy lokali sprzedających jedzenie na wynos lub z dowozem. https://torun.direct/news/baza-torunskich-lokali-z-jedzeniem-na-wynos-lub-z-dowozem-zglos-sie-zostanwdomu . – „Korzystajmy z usług lokalnej gastronomii, kupujmy dania na wynos. W ten sposób wspomożemy lokalną gastronomię. Niech to będzie gest ze strony nas – mieszkańców na rzecz tej branży, która cieszy się przecież wielkim uznaniem zarówno torunian, jak i osób odwiedzających miasto. Kiedy turyści wrócą tutaj, niech czekają na nich dobrze przygotowane lokale gastronomiczne, ale ten trudny okres trzeba pomóc im przetrwać.” – Namawiał Michał Zaleski – Prezydent Miasta Torunia.

 

 

Każdego dnia wykwalifikowana kadra Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu aktywnie promuje rosnący potencjał gospodarczy gminy i dąży do pozyskania nowych inwestorów. CWB pomaga na całym etapie procesu inwestycyjnego – od znalezienia lokalizacji, przez uzyskanie wymaganych pozwoleń, po rekrutację pracowników. Centrum Wsparcia Biznesu sprawuje także kompleksową opiekę poinwestycyją. Dostarcza informacji dotyczących zachęt inwestycyjnych, zwolnień podatkowych i możliwości pozyskiwania środków dla przedsiębiorców.

 

Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu pozyskuje również inwestorów zewnętrznych, realizuje strategię promocji gospodarczej gminy. Głównym celem CWB jest promocja gospodarcza miasta, aktywne poszukiwane inwestorów, obsługa i wsparcie przedsiębiorców, promocja terenów inwestycyjnych oraz wsparcie merytoryczne przy zakładaniu przedsiębiorstw. Priorytetowe dla Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu są także projekty edukacyjne i popularyzacja szkolnictwa branżowego. CWB prowadzi liczne konferencje, szkolenia oraz warsztaty. Przeprowadza także analizy i badania gospodarcze, współpracuje z Instytucjami Otoczenia Biznesu. Michał Zaleski – Prezydent Torunia podkreślił: „Od wielu lat inwestorzy mogą liczyć na pomoc Centrum Wsparcia Biznesu, jednostki przeznaczonej do obsługi przedsiębiorców, chcących zainwestować w Toruniu, a także tych już prowadzących działalność w naszym mieście. Pracownicy tego biura aktywnie poszukują nowych inwestorów, promują tereny inwestycyjne, pomagają w procesie rekrutacji pracowników i poprzez indywidualnych opiekunów inwestorów prowadzą przedsiębiorców przez proces zakładania nowej lokalizacji firmy w mieście.” – Michał Zaleski – Prezydent Torunia dodał: „Tworzymy dobre ekosystemy dla startupów, małych i średnich przedsiębiorstw, ale także dla gigantów rynku, których w Toruniu nie brakuje. W mieście działa ponad 27.000 podmiotów gospodarczych, to sól tej ziemi. Ludzie pracujący i płacący podatki w naszym mieście. Podstawowa zasada to nie przeszkadzać! Jednocześnie tworzymy optymalne warunki otoczenia dla biznesu.” – Uważa Michał Zaleski – Prezydent Torunia

 

Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu ma na uwadze także wagę wsparcia finansowego na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Taka pomoc jest niewątpliwie ułatwieniem dla osób, które są gotowe na otwarcie własne firmy. CWB pokazuje i ułatwia różne formy wsparcia, jak między innymi: bezzwrotne dotacje na założenie działalności, fundusze europejskie, a także pożyczki na start w biznesie.

 

 

Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu prowadzi również projekt Made in Toruń. W ten sposób wzmacniając wizerunek najlepszych toruńskich produktów i usług. O przyznanie znaku „Made in Toruń można ubiegać się od 1 sierpnia 2018 roku. Znak „Made in Toruń” wspiera rozwój toruńskich firm i pokazuje dobre praktyki w biznesie. Na liście firm ze znakiem „Made in Toruń” są zarówno wielkie przedsiębiorstwa, jak i małe rodzinne podmioty. Łączy je jedno – wysoka jakość oferowanych wyrobów bądź usług. Zarówno tych o ustalonej renomie, jak i tych dotąd mało znanych, które dzięki swoim walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym mogą stać się wzorem dla innych.

 

 

Wszystkie przedsiębiorstwa, które cechuje jakość i wysoka kultura biznesowa, a ich działalność jest związana z Toruniem, mogą ubiegać się o przyznanie znaku. Aby przystąpić do kolejnego naboru, należy wypełnić ankietę, która znajduje się na stronie www.madeintorun.pl i przesłać ją do Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu. Warto, bo znak „Made in Toruń” to rekomendacja najlepszych toruńskich produktów i usług, odznaczających się najwyższą jakością.

 

 

Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu jest instytucją wspierającą lokalną przedsiębiorczość. Jednostka nieustannie stara się spełniać oczekiwania swoich odbiorców poprzez wszechstronną ofertę obsługi, zachęty inwestycyjne i działania promocyjne miasta. Pomoc przedsiębiorcom stała się misją jednostki, a podejmowana działalność stanowi jedną z wizytówek miasta. Popyt na usługi CWB, zwiększone polityka informacyjna wśród przedsiębiorców w sprawie instrumentów wsparcia, a także liczba korzystających z oferty inwestycyjnej przedsiębiorców jest informacją o osiągnięciu celu. Nie odnotowano w Polsce drugiej jednostki o tak szerokim zakresie działań.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /SYL/30.09.2021