Bieg Polonia Wyklętym. Z pochodniami w dłoniach ku czci Niezłomnych.

2 marca 2019 r., dzień po oficjalnych uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Woli Więcławskiej k. Krakowa odbędzie się niezwykły bieg crossowy I Bieg „Polonia Wyklętym” pod patronatem Wicepremiera i Ministra Kultury Piotra Glińskiego. Uczestnicy wydarzenia pobiegną z płonącymi pochodniami – symbolem pamięci o Niezłomnych.

Organizatorem I Biegu Polonia Wyklętym jest Centrum Macierz Polonii w Woli Więcławskiej k. Krakowa. Bieg odbędzie się w sobotę 2 marca 2019 r., dzień po oficjalnych uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wszyscy uczestnicy biegu, który odbędzie się w godzinach wieczornych,  otrzymają na starcie płonące pochodnie.

„- Pierwszy Bieg Polonii w Centrum  to bieg symboliczny – mówi Tomasz Małodobry, Prezes Fundacji Rozwoju Centrum Macierz Polonii. – Uczestnicząc w nim będziemy oddawać hołd  Żołnierzom Wyklętym, którzy walczyli do końca o wolną Polskę, ktorą teraz mamy. Dlatego każdy z uczestnikow biegu otrzyma pochodnię upamiętniającą, tych wielkich a niekiedy zapomnianych Bohaterow Narodowych.”

Ogień, to nie jedyny symbol Niezłomnych. Także dystans na którym bieg będzie przeprowadzony nawiązuje do historii bohaterów walk o wolną Polskę. Biegacze zmierzą się odcinkiem 1963 metrów, to nawiązanie do roku 1963, w którym zginął w obławie ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”).

Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zapraszają zarówno amatorów jak i wytrwanych zawodników. Niewielki dystans może zachęcić również tych, którzy dopiero myślą o tym, by zacząć biegać. Każdy, kto ukończy bieg otrzyma specjalny dyplom. I choć najważniejsze jest oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym, organizatorzy zaplanowali atrakcyjne nagrody dla zwycięzców.

Za zajęcie kolejnych miejsc biegacze otrzymają:

  • 1 miejsce – 500 zł, puchar oraz prezenty od sponsora
  • 2 miejsce – 300 zł, puchar oraz prezenty od sponsora
  • 3 miejsce – 100 zł, puchar oraz prezenty od sponsora

 

Rejestrację do uczestnictwa w biegu można przeprowadzić na stronie wydarzenia na Facebooku.

Żołnierze wyklęci, czyli partyzanci polskiego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, stawiali opór sowieckim okupantom po zakończeniu II wojny światowej. Na terenie Polski działało ich około 80 tysięcy.

Przez pierwsze lata działalność żołnierzy wyklętych sprawiała, że władze komunistyczne – których jurysdykcja kończyła się często na granicach miast – nie mogły skutecznie zarządzać krajem. Działalność Wyklętych do 1947 r., miała charakter masowy. Później jednak w efekcie  ogłoszenie amnestii  i utraty nadzei na interwencję mocarstw, ujawniło się około 50 tysięcy żołnierzy podziemia. Po roku 1947 w lasach pozostało około tysiąca Żołnierzy Wyklętych, wraz z około 20-tysięcznym zapleczem konspiracyjnym. W latach 1947–1949 prowadzono zmasowane akcje aparatu bezpieczeństwa, które zdziesiątkowały oddziały.

 

W lutym 2011 r. Sejm RP ustanowił święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które jest obchodzone 1 marca. Termin ten nawiązuje do dnia 1 maraca 1951 r., kiedy to wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Centrum Macierz Polonii to miejsce spotkań Polaków i Polonii, miejsce licznych wydarzeń patriotycznych oraz rodzinnych. Centrum zostało otwarte w dniu 12 kwietnia 2012 przez Pierwszą Damę Rzeczpospolitej Polskiej Panią Karolinę Kaczorowską.  Wówcza wmurowano także kamien węgielny pod pomnik „MACIERZ POLONII” autorstwa wybitnego artysty rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja. W 2015 roku Honorowym patronatem Centrum Macierz Polonii objęła Anna Maria Anders córka gen. Władysława Andersa.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=sC2o6V_HmZI[/embedyt]

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /MAN/ 13.02.2019