Adam Gąsior – dziennikarz turystyczny z pasją. 1. rocznica śmierci

Agencja Informacyjna: 5 lutego 2023 r., w swoją ostatnią podróż, wybrał się  Adam Gąsior – twórca i redaktor naczelny branżowego portalu WaszaTurystyka.pl. Wybitny dziennikarz i prawdziwy pasjonat podróży. Na jesieni 2022 r. Instytut Biznesu doceniając prekursorską i doniosłą rolę portalu WaszaTurystyka.pl przyznał portalowi nagrodę Ambasador Promocji Turystyki.

Adam Gąsior WaszaTurystyka.pl
Adam Gąsior – twórca portalu WaszaTurystyka.pl

Adam Gąsior – ekspert branży turystycznej

Adam Gąsiordziennikarz, ekspert branży turystycznej, twórca i redaktor naczelny portalu Waszaturystyka.pl. Człowiek, który znał wszystkich w polskiej turystyce i którego znali wszyscy. W latach 1981-1985 studiował zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim. Przez większość życia był dziennikarzem. Pracował m. in. w takich czasopismach jak „Prawo i Gospodarka”, „Poznaj Świat” i „Rynek Turystyczny”. Jego artykuły ukazywały się w wielu pismach podróżniczych oraz dodatkach turystycznych w prasie polskiej.

Wasze Podróże i WaszaTurystyka.pl

Adam Gąsior w 2007 roku stworzył czasopismo „Wasze Podróże: oraz portal internetowy o tej samej nazwie. Później stworzył jeszcze magazyn „Wasza Turystyka” oraz serwis internetowy Waszaturystyka.pl, pionierskie medium dla całej branży turystycznej w Polsce, doceniane również przez międzynarodowych partnerów. Był także prowadzącym bloga SzukajacNapoleona.com. jako dziennikarz, który nieustannie poszukiwał i przemierzał świat śladami Napoleona Bonaparte – francuskiego męża stanu, dowódcy wojskowego i przywódcy politycznego, I cesarza Francuzów i głowy I Cesarstwa Francuskiego.

Fascynacja Słowacją

Adam Gąsior był fascynatem Słowacji. Biegle posługiwał się językiem tego państwa. Stworzył nawet serwis internetowy WaszaSlowacja.pl W 2019 r. opublikował razem z Marzeną Markowską książkę „Góry Słowacji”. Rok później przewodnik „Bratysława”. Obydwie pozycje ukazały się w serii „Pascal Lajt”.

Forum Promocji Turystycznej

Adam Gąsior był też pomysłodawcą i organizatorem Forum Promocji Turystycznej. Wydarzenie dobyło się 12 razy. Było organizowane stale nawet w najtrudniejszym czasie dla branży turystycznej jaką był stan pandemiczny wywołani koronawirusem SARS-CoV-2. Ponad to sześciokrotnie organizował ważne wydarzenie branżowe „Lista 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce” połączona z akcją charytatywną na rzecz dzieci z domów dziecka.  Ponadto współtworzył Akademię Liderek Turystyki i akcję „Rok Kobiet w Turystyce”. Był także inicjatorem i organizatorem konkursu filmowego „Kadry z Polski…. i nie tylko”.

Nagrody za twórczość dziennikarską

Za swoją twórczość dziennikarską Adam Gąsior dziewięć razy otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników „Globtroter”. W 2017 roku Chorwacka Wspólnota Turystyczna przyznała mu nagrodę „Zlata Penkala” (Złote Pióro) za najlepsze teksty o tym kraju. Ukoronowaniem była nagroda „Ambasador Promocji Turystyki” przyznana przez Instytut Biznesu na jesieni 2022 r. za serwis internetowy WaszaTurystyka.pl.

Wielka strata

Polska Izba Turystyki w swoich kondolencjach napisała „Z ogromnym smutkiem przekazujemy, że w nocy odszedł Adam Gąsior, założyciel i redaktor naczelny portalu waszaturystyka.pl. Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy tę wiadomość. Odszedł od nas dziennikarz, znana i bardzo lubiana postać branży turystycznej i nasz przyjaciel.”

 „Adam Gąsior był wielkim optymistą, towarzyski z ogromnym poczuciem humoru. Miałem zaszczyt Go znać.” – Wspomina Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu. – „Adam Gąsior był wizjonerem i inspiratorem. Miał wiele pasji, które umiał pielęgnować. Doskonale rozumiał potrzebę i konieczność promocji turystyki. Był nawet współtwórcą studiów podyplomowych „Promocja turystyki 2.0”, na Wyższej Szkole Promocji w Warszawie. O promocji turystyki nikt nie wiedział tyle  co Adam Gąsior. To wielka strata dla środowiska. Będzie Go nam brakowało.” – Przypomina Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

Pamięci Adama Gąsiora

W roku 2023 Kapituła rankingu “Lista 100 Najbardziej Wpływowych Osób w Polskiej Turystyce 2023” szczególnie uhonorowała pamięć założyciela WaszaTurystyka.pl, Adama Gąsiora. Jego wkład w rozwój branży turystycznej, zwłaszcza w trudnym okresie pandemii, został doceniony przez przewodniczącego Kapituły, Piotra Henicza z Itaka Holdings. W rankingu “Lista 100 Najbardziej Wpływowych Osób w Polskiej Turystyce 2023” Adam Gąsior został uhonorowany pierwszym miejscem na liście. Było to symboliczne podziękowania dla nieżyjącego już dziennikarza (więcej)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji. Agencja Informacyjna.

Agencja Informacyjna, Kultura /DEC/ 5.02.2024