Ada niebiesko-czarna

 

8 września 1944 r. w Wilnie urodziła się Ada Rusowicz – legendarna wokalistka, gwiazda zespołu Niebiesko-Czarni.

Artystka dzieciństwo spędziła w Dzierzgoniu w województwie pomorskim. W 1962 r. ukończyła liceum w Sztumie. Po maturze rozpoczęła studia pedagogiczne w Olsztynie. W młodej studentce odezwała się jednak pasja muzyczna i rozpoczęła współpracę z olsztyńskimi kapelami muzycznymi. W roku 1963 zostało dostrzeżona na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie dobyła wyróżnienie. Rok później wzięła udział w przesłuchaniu do chórku Czesława Niemena Niebieskie Pończochy, który towarzyszył zespołowi Niebiesko-Czarni. Z zespołem tym zaczęła występować od września 1963 r. W styczniu 1964 roku z zespołem Niebiesko-Czarni rozpoczął występy jako wokalista przyszły mąż Ady Rusowicz – Wojciech Korda, który po odejściu Krzysztofa Klenczona, pełnił również funkcję gitarzysty.

W latach 1963–1965 zespół był nagradzany na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, również w 1965 roku Niebiesko-Czarni wystąpili w Sopocie na V Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w koncercie pt. „Na płytach całego świata”.

Od 1967 Ada Rusowicz była soliską Niebiesko-Czarnych a w 1968 zdobyła tytuł najpopularniejszej wokalistki roku.

 

W latach 1968–1970 wraz z Niebiesko-Czarnymi koncertowała we Francji, Belgii, Jugosławii, Finlandii i RFN. Z zespołem Niebiesko-Czarni występowała do jego rozwiązania w 1976 roku. Następnie Rusowicz występowała z Wojciechem Kordą w duecie Ada i Korda, ale zespół nie odniósł większego sukcesu. W 1980 roku wycofała się z pracy na estradze aby poświęcić się rodzinie. Razem z mężem mieli dwoje dzieci dzieci – urodzonego w 1977 roku Bartłomieja i Anny, która na świat przyszła w 1983 roku.

1 stycznia 1991 Ada Rusowicz zginęła w wypadku samochodowym pod Poznaniem.

Piosenkarka wracała wraz z mężem z koncertu w Warszawie. Wojciech Korda przeżył wypadek. Ada Rusowicz została pochowana na Cmentarzu Miłostowskim w Poznaniu.

Jej córka, Anna Rusowicz, jest znaną wokalistką a w jej reperturze znajdują się piosenki wykonywane przez matkę.

 

 

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, Kultura/EST/ 6.09.2018