Jest wybitnym polskim aktorem teatralnym i filmowym, reżyserem, a także profesorem sztuk teatralnych i pedagogiem. Na swoim koncie ma ponad 150 ról w teatrach stacjonarnych i 200 ról w Teatrze Telewizji. 11 maja Jan Englert obchodzi 80. urodziny.
Jan Aleksander Englert urodził się 11 maja w Warszawie. W dzieciństwie wraz z rodziną często się przenosili, m.in. do Częstochowy, Sosnowca, Polanicy i Kłodzka. W stolicy na stałe z powrotem zamieszkali w 1950 roku. Po rozwodzie rodziców był wychowywany przez matkę i dziadków, a z ojcem miał jedynie kontakt sporadyczny. Jest starszym bratem reżysera teatralnego i aktora Macieja Englerta. Jako osiemnastolatek po raz pierwszy się ożenił. Jego wybranką została aktorka Barbara Sołtysik. Para doczekała się trójki dzieci. Drugą żoną Jana Englerta jest aktorka Beata Ścibakówna, z którą ma córkę Helenę, również aktorkę.
Debiutem aktora na wielkim ekranie była rola Zefira w Kanale Andrzeja Wajdy z 1956 roku. Miał wówczas 13 lat. 8 lat później, po ukończeniu studiów na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Jan Englert zadebiutował na deskach Teatru Polskiego. Grał w przedstawieniach reżyserów, takich jak m.in. Erwin Axer, Jerzy Kreczmar, Kazimierz Dejmek, Andrzej Łapicki, Maciej Prus i Paweł Passini.
W swoim dorobku Jan Englert ma ponad 150 ról teatralnych, a także niemal 270 ról w filmach, serialach i spektaklach telewizyjnych. Ogólnopolski rozgłos zyskał w 1970 rolą „Zygmunta” w serialu Janusza Morgensterna Kolumbowie. Zagrał m.in. w serialach i filmach takich jak: Dom, Noce i Dnie, Rodzina Połanieckich, Czas Honoru, Polskie Drogi, Ekstradycja 2, Akcja pod Arsenałem, Piłkarski Poker, Komedia Małżeńska, Pestka, Kiler, Ambassada, Złoto Dezerterów, Lejdis, Katyń, Bogowie.
W 2019 roku Jan Englert otrzymał doktorat honoris causa Państwowej Akademii Sztuki Teatralnej i Filmowej w Sofii oraz odebrał Plakietę Honorową „Świętych Cyryla i Metodego” z rąk prezydenta Rumena Radewa. Jan Englert został kilkukrotnie odznaczony, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Na swoim koncie artysta ma także wiele nagród takich ja: Super Wiktor, Nagroda im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za osiągnięcia aktorskie i reżyserskie oraz konsekwentne budowanie modelu Teatru Narodowego, Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia za wybitne kreacje, Nagroda Gustaw za szczególne zasługi dla środowiska teatralnego, Ikona Polskiego Kina za całokształt twórczości artystycznej przyznana w Kołobrzegu podczas Suspense Film Festival, Nagroda Złotego Hipolita.