5G zwalczy globalne ocieplenie?
Od kilku lat zmiany klimatyczne na świecie postępują bardzo szybko. Pojawia się coraz więcej pomysłów i planów na zwalczanie globalnego ocieplenia. Jednym z rozwiązań jest zaproponowane przez Huawei jak najszybsze wprowadzenie sieci 5G.
Rozwój cywilizacji spowodował ogromne zmiany w klimacie. Produkcja energii, środki transportu czy przemysł to tylko niektóre źródła masowej produkcji gazów cieplarnianych. Sieć 5G będzie solidną podstawą wielu technologii cyfrowych, jak na przykład sztuczna inteligencja (AI) lub Internet Rzeczy (jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą przetwarzać lub wymieniać dane np. za pośrednictwem sieci komputerowej, w celu tworzenia inteligentnych przestrzeni – inteligentne domy, inteligentne miasta). Firma Huawei uważa, że wprowadzenie w Europie sieci piątej generacji do 2030 roku może zmniejszyć łączną emisję dwutlenku węgla o 0,5 mld ton oraz przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego branż stojących u progu transformacji cyfrowej. Na poparcie tego, że technologia 5G stanie się innowacyjnym narzędziem do łagodzenia zmian klimatycznych i budowania bardziej ekologicznej Europy, lider technologii podaje konkretne argumenty.
Według ekspertów wykorzystanie AI w branży transportowej pozwoli na efektywniejsze planowanie, a co za tym idzie zredukowanie liczby przejazdów. Dzięki inteligentnym systemom parkingowym nie będzie też konieczności zbędnego jeżdżenia w poszukiwaniu wolnego miejsca. Sieć 5G może mieć wpływ także na ograniczenie konieczności korzystania ze środków transportu. Możliwość nauki online czy zdalnej pracy ograniczy konieczność przemieszczania się.
Również przemysł zyska na wprowadzeniu technologii 5G dzięki zautomatyzowaniu inteligentnych fabryk. Automatyzacja procesów produkcji pomoże zmniejszyć zużycie energii, a jednocześnie poprawi efektywność.
Inteligentne systemy zarządzania klimatyzacją czy centralnym ogrzewaniem pozwolą na zmniejszenie o 15% zużycia energii w budynkach. Wprowadzenie takich systemów powinno jednak nastąpić jednocześnie we wszystkich miastach, a będzie to możliwe dopiero po wprowadzeniu 5G, które jest w stanie udźwignąć taki przesył danych.
Dodatkowo wprowadzenie technologii 5G ułatwi prognozowanie w czasie rzeczywistym, a to pozwoli na redukcję emisji zanieczyszczeń wytwarzanych przez elektrownie.
Szybkie wdrożenie sieci 5G pozwoli na ograniczenie emisji CO2 w wielu branżach. Należy jednak pamiętać, że nie jest to wystarczające do walki z globalnym ociepleniem. W celu zatrzymania lub choćby spowolnienia zmian klimatycznych konieczne jest poszukiwanie i wprowadzanie także innych rozwiązań.
Agencja Informacyjna, Gospodarka /now/ 16.02.2020