4 grudnia – Barbórka

 

Barbórka, czyli dzień świętej Barbary, obchodzona jest 4 grudnia. Święta Barbara jest patronką górników, ciężkiej pracy i dobrej śmierci. Tego dnia świętują zatem wszyscy górnicy, przedstawiciele jednego z najstarszych i najcięższych zawodów.

Jaka jest historia związana ze świętą Barbarą ?

Święta Barbara żyła na przełomie III i IV wieku naszej ery na terenie dzisiejszego Libanu. Nie pochodziła ona z rodziny chrześcijańskiej, a na polecenie ojca została wysłana na naukę do jednego z tureckich miast. Tam zmieniła swoją wiarę na chrześcijaństwo. Zmiana wiary nie spodobała się ojcu dziewczyny, który postanowił poinformować o tym władze Cesarstwa Rzymskiego, wówczas prześladujące wyznawców tej stosunkowo młodej religii. Barbara została osadzona w wieży, w której według podań ukazał się jej anioł. Udało jej się uciec i ukryć przed strażnikami w szczelinie jednej ze skał. Ostatecznie jednak została schwytana i skazana na śmierć przez ścięcie mieczem. Legenda mówi, iż szczelina w tej skale rozstąpiła się przed Barbarą, co związało ją z zawodem górnika. Od tej pory Barbara jest uważana za patronkę górnictwa.

Jaki jest przebieg tego święta ?

Zaczyna się co roku mszami w kościołach przy figurze świętej Barbary. Po mszach górnicy udają się na paradę. Ubrani są w tradycyjne mundury. Podczas parady grany jest tradycyjny górniczy hymn. Przemarsze odbywają się na ulicach górniczych osiedli. Świętowanie kończy się tradycyjną  tradycyjną karczmą piwną i wspólną zabawą.

Czym są karczmy piwne ?

Są to spotkania mężczyzn związanych z zawodem górnika, którym towarzyszy spożywanie piwa oraz smakowanie tradycyjnych górniczych potraw. Biorą w nich udział zarówno czynnie czynni górnicy oraz będący już na emeryturze. Jest to ich wielkie, wspólne święto. Maciej Czernicki były prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej tak opisuje ten dzień: ,,Barbórka to jednoczące święto naszej branży, podczas którego górnicy celebrują więzi i tradycje braci górniczej. Spotkania te dają okazje do swobodnych rozmów i żartów, na które nie pozwalają warunki w kopalniach”.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /bgo/ 02.12.2022