Ladies' Jazz Festival

Dwudziesta edycja Ladies’ Jazz Festival. 10 dni z bossą, jazzem, piosenką i wspaniałymi artystamiAgencja Informacyjna: XX Ladies’ Jazz Festival
odbędzie się W dniach 15-25 lipca 2024 r. w Gdyni i Wejherowie. Ladies’ Jazz Festival to muzyczny hołd dla kobiet – artystek sceny, autorek, kompozytorek, wykonawczyń, instrumentalistek i wokalistek. To wydarzenie będzie okazją do poznania brazylijskiej bossy i portugalskiego fado najwyższej próby. Będzie można uczestniczyć w spotkaniu wyjątkowych zagranicznych i rodzimych artystów, uznanych na wszystkich scenach świata, obsypanych nagrodami i rekordami sprzedaży swych płyt i koncertów.

Rusza XX Ladies’ Jazz Festival

XX Ladies’ Jazz Festival bedzie odbywać się w Wejcherowie w Filharmonii Kaszubskiej oraz w Gdyni w Konsulacie Kultury, Teatrze Muzycznym oraz w Polsat Plus Arena Gdynia. Program tegorocznego festiwalu obejmuje wiele wyjątkowych wydarzeń muzycznych. Festiwal zainaugurują koncerty w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.

Poniedziałek 15 lipca 2024 r.

o godz. 20.00, w w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie – Paula Morelenbaum, Jaques Morelenbaum i Fred Martins. Artyści zaprezentują brazylijską bossę najszczerszą z najszczerszych. Każde z tej trójki grało na najważniejszych scenach tego świata i każde wielokrotnie wzmacniało lub było wzmacniane przez takie gwiazdy jak Stan Getz, Sting, Mariza, Cesaria Evora, Antonio Carlos Jobim i inni.

Wtorek 16 lipca 2024 r.

o godz. 20.00, w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie – Edyta Bartosiewicz w formule Solo Act. Gwiazda nie rozpieszczająca publiczność swoją nadmierną obecnością, cyzelująca swą twórczość na żywo, uwielbiana, tajemnicza i pożądana przez publiczność, czyli Ona, gitara i publiczność. Nic i nikt więcej pomiędzy. Intymność i wyjątkowość najwyższej próby.

Wtorek i środa 16 i 17 lipca 2024 r.

o godz. 17.00 i 18.30, w Konsulacie Kultury w Gdyni – Grand Prix Ladies’ Jazz Festival – koncerty finalistek XX Konkursu Grand Prix 2024.

Czwartek 18 lipca 2024 r.

o godz. 17.00, w Teatrze Muzycznym w Gdyni – Mikromusic. Po jedenastu płytach od swego pierwszego występu na tym festiwalu ponownie wystąpi wyjątkowy, wyróżniający się inteligencją i subtelnością zespół ze swymi liderami: Natalią Grosiak i Dawidem Korbaczyńskim. Będzie to niezapomniany podwieczorek, ze znakomitymi słodkościami muzycznymi, z całej, przeszło dwudziestoletniej, historii tegowrocławskiego zespołu.

W czwartek 18 lipca 2024 r., o godz. 20.00,  w Teatrze Muzycznym w Gdyni – Urszula Dudziak i Grażyna Auguścik. Koncert „To i Hola” – fantastyczna płyta dwóch najbardziej eksportowych polskich kobiet jazzu. Artystki zaprezentują zupełnie nową wersję ich płyty sprzed dwudziestu lat z absolutnie nowymi aranżami Grzecha Piotrowskiego i wraz z jego zespołem na scenie. Będzie to polski folklor, jazzowa swoboda i muzyczny perfekcjonizm wykonania.

Piątek 19 lipca 2024 r.

o godz. 17.00,  w Teatrze Muzycznym w Gdyni – Stacey Kent wraz Jimem Tomlisonem. W porze popołudniowej herbaty wielka przyjaciółka festiwalu, goszcząca podczas jego pierwszej edycji w 2005 roku, a potem coraz bardziej światowa, wielka i hołubiona Stacey Kent wraz Jimem Tomlisonem i ich prześliczną nowiutką, tegoroczną płytą. Wspaniali ludzie, wielcy artyści, cudowny repertuar…

W piątek 19 lipca 2024 r., o godz. 20.00,  w Teatrze Muzycznym w Gdyni – Polskie Evergreeny – wyjątkowe show i wielkie rodzime przeboje w wykonaniu Doroty Miśkiewicz, Moniki Borzym, Anny Serafińskiej, Agi Zaryan i jedynego rodzynka w tej grupie gwiazdorskich bywalczyń naszego festiwalowu, Grzegorza Turnaua. Na pewno będzie co śpiewać wspólnie z publicznością do późnego lipcowego wieczora.

Sobota, 20 lipca 2024 r.

o godz. 17.00, w Teatrze Muzycznym w Gdyni  – Fabii Rebordao, uczennica samej Marizy. Wielka gwiazdy gatunku zaprezentuje magiczną sztukę lizbońskiego fado. To pierwsza na Ladies’ Jazz Festival wizyta tej artystki. Wielu Polaków zakochało się w zaułkach Alfamy, muzycznych piwnicach Lizbony czy Porto, dźwiękach gitar portugalskich i teatralnej acz bardziej swobodnej manierze wykonawczej fado. Dla niektórych może być to pierwsze spotkanie z oryginalnymi pieśniami portowych zaułków znad Tagu, wpisanych, przez UNESCO, na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dla wszystkich na pewno będzie to wieczór niesamowity i niespodziewany.

W sobotę, 20 lipca 2024 r., o godz. 17.00, w Teatrze Muzycznym w Gdyni – Julia Fordham. Uznawana za posiadaczkę najbardziej czarownego kontraltu w muzyce popularnej. Znana ze swych przebojów solowych jak i z udziału wraz z Beverly Craven i Judie Tzuke w projekcie  Woman  to Woman. Najpewniej ten koncert poprowadzi Marek Niedźwiecki, wielki miłośnik talentu artystki.

Niedziela, 21 lipca 2024 r.,

o godz. 17.00, w Teatrze Muzycznym w Gdyni – Kayah. Wielka gwiazda polskiej estrady po raz pierwszy na festiwalu. Artystka, która potrafi roztańczyć publiczność nawet wtedy, gdy śpiewa kolędy i kołysanki wystąpi w zupełnie nowej, nieznanej odsłonie, z nowym spojrzeniem na swe największe przeboje i najważniejsze utwory w karierze.

W niedzielę, 21 lipca 2024 r., o godz. 20.00, w Teatrze Muzycznym w Gdyni – Take 6  największy, najważniejszy, najbardziej utytułowany zespół wokalny na świecie i do tego sami w stu procentach panowie – na Ladies’ Jazz Festival. Tego jeszcze nie było, ale ci, którzy doświadczyli choć jednego koncertu tych artystów wiedzą, że ich występy to wyjątkowe przeżycie, pozostawiające ślad na całe życie,

Po wielkich koncertach i estradowych emocjach na największej eleganckiej scenie koncertowej Gdyni 22 i 23 lipca 2024 r. będą dniami troszkę spokojniejszymi, co nie znaczy, że zabraknie emocji.

Poniedziałek i wtorek 22 i 23 lipca 2024 r.

o godz. 20.00, w Konsulacie Kultury w Gdyni – Martyna Jakubowska i Wojciech Waglewski. Wielka gwiazda polskiej sceny bluesowej zawładnie Konsulatem Kultury, a gościnnie towarzyszyć jej będzie Wojciech Waglewski, największy polski miłośnik gitarowych harmonii afrykańskich, lider wyjątkowej grupy muzyków i uczestnik niezwykłych projektów jak Osjan, Świnie, czy I Ching.
W środę, 24 lipca 2024 r., o godz. 20.00, w Konsulacie Kultury w Gdyni – Krystyna Stańko. Wieloletnia przyjaciółka Ladies’ Jazz Festival i jej interpretacje bossa novy oraz piosenki z najnowszej płyty Eyrydyki.

Czwartek 25 lipca 2024 r.

o godz. 20.00 w Polsat Plus Arena Gdynia – Daria Zawiałow featuring Natalia Szroeder. Wielki, głośny finał – wystąpi bezapelacyjnie jedna z największych obecnie gwiazd polskiej estrady, zapełniająca największe polskie hale koncertowe, mająca na swoim koncie 4 płyty długogrające, 10 nagród branżowych, 6 nagród Fryderyk, w tym w 2024 r.  za najlepszy Album Pop. Na swym koncertem w Polsat Plus Arenie w Gdyni złoży ukłon kobietom Jazzu, pokaże, że muzyka jest jedna i że każdy jej miłośnik słucha tylko tej dobrej, da także szansę rodzicom poznać idolkę ich dzieci.

Warto więc wybrać się na jubileuszowy XX festiwal Ladies’ Jazz Festival – miejsce  narodzin gwiazd, miejsce ich triumfu, pierwszych wizyt w Polsce, światowych premier nowego repertuaru, prapremierowych wykonań, nietypowych składów, niespotykanych relacji na scenie i między sceną a publicznością, inicjator niesamowitych, niepowtarzalnych zdarzeń godnych pamięci po wsze czasy; powód, by odwiedzić polskie morze i miasto, które ma wiele swym gościom do zaoferowania, po raz dwudziesty, tym razem między 15 a 25 lipca 2024. Będzie lato, będzie najwyższej próby muzyka, będzie kulturalnie i wyjątkowo – po prostu Ladies Jazz Festival 2024.

Agencja Informacyjna, Kultura, Jerzy Niemociński/mat.pras., ilustracja OpenAI, 10.07.2024