19 sierpnia- Światowy Dzień Fotografii

 

Agencja Informacyjna: Fotografia to dziedzina sztuki, która liczy sobie niemal 200 lat. Współcześnie, dzięki rozwojowi techniki, niemal każdy na świecie może robić zdjęcia w każdym miejscu i o każdej porze, wystarczy mieć smartfona. Tym samym każdy może poczuć się artystą. 19 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Fotografii.

Fotografia to sztuka i technika tworzenia trwałych obrazów za pomocą światła i substancji światłoczułych. Jej historia sięga roku 1827 lub 1828. Pierwsze utrwalenie obrazu nie zostało wykonane na papierze tylko na metalowej płytce, której wymiary miały 20,3 × 16,5 cm. Było to pierwsze udane zdjęcie, bowiem poprzednie próby skończyły się porażką. Autorem zdjęcia, przedstawiającego widok z okna, był Joseph Nicéphore Niépce, francuski fizyk i wynalazca. Nie wiadomo jak długo zajęło mu wykonanie tej fotografii, ale szacuje się, że zdjęcie naświetlał około  8-10 godzin. FotografięJoseph Nicéphore Niépce zabrał ze sobą do Londynu, by pochwalić się wynalazkiem, który niestety nie spotkał się z uznaniem.

„Cztery pory roku” – Nowy Jork w obiektywie Czesława Czaplińskiego

Dopiero w roku 1839 Joseph Nicéphore Niépce oraz Louis Daguerre wspólnie wynaleźli technikę dagerotypii, która dała początek fotografii praktycznej. Swój wynalazek opatentowali 19 sierpnia 1839 roku i to w rocznicę tej daty obchodzony jest Światowy Dzień Fotografii. Rząd francuski uznał wówczas, że sztuki nie można opatentować i odkupił patent od jego autorów by oddać go dobru publicznemu.

Liczby mówią: Światowy Dzień Selfie

Sztuka fotografii rozwijała się bardzo szybko, i trafiła do niemal każdego zakątka świata. Do Polski dotarła jeszcze w tym samym roku, kiedy to oferująca aparaty do dagerotypii firma Fraget zleciła ogłoszenie w kurierze warszawskim. W roku 1840 w Warszawie i Poznaniu pojawiły się ilustrowane broszury poświęcone dagerotypii.

Od tamtego czasu powstało wiele nowych technik zapisu obrazu. Fotografia stała się dziedziną powszechną. Dzisiaj zdjęcia może wykonywać niemal każdy. Fotografia tradycyjna, cyfrowa, zdjęcia robione telefonem. Światowy Dzień Fotografii to dobry moment, by zainteresować się ta dziedziną. Może odkryjemy w sobie nową pasję lub talent. Albo po prostu uda się uchwycić wyjątkowy moment.

Agencja Informacyjna, Kultura /NOW/ 18.08.2023