Wynajem samochodów coraz popularniejszy

Polacy zmieniają swoje przyzwyczajenia – posiadanie samochodu przestaje być już wyznacznikiem standardu życia czy też majętności. Jednocześnie Polacy nie rezygnują z wygody jaką daje swobodne użytkowanie pojazdu.  Wynajem samochodów (ang. car as a service) jest w Polsce i Europie coraz bardziej popularny.

Kiedyś kupowaliśmy produkty, teraz kupujemy usługi. To stała tendencja, która przejawia się m. in. w sposobie korzystania z rozrywki – dzisiaj spada liczba zakupionych płyt CD i DVD czy pojedynczych plików muzycznych, na rzecz abonamentowego dostępu do muzyki, filmów czy seriali. W podobny sposób można podchodzić do korzystania z samochodu.

37 proc. Polaków na przestrzeni ostatnich miesięcy korzystało z auta jako usługi (car as a service) –  wypożyczenia krótko, średnio lub długoterminowego.

Częściej wynajmowaliśmy samochody niż inne środki transportu, ale one również są coraz chętniej wynajmowane. Z wypożyczalni rowerów skorzystąło  19 proc. ankietowanych z Polski, skuterów 16 proc., a z carsharingu rzystało 12 proc. badanych.

A jak te dane wypadają na tle innych krajów Europy?

Z wynajmu samochodu w ostatnich miesiącach skorzystało 38 proc. badanych Europejczyków, czyli zaledwie 1 proc.  więcej niż w Polsce.

Tyle samo – 19 proc. ankietowanych mieszkańców zachodnich państw zdecydowało się na wynajem roweru. Mieszkańcy innych krajów rzadziej niż Polacy wynajmowali skutery– zrobiło to tylko 8 proc badanych. I jedynie 7 proc. ankietowanych używało „aut na minuty”, czyli carsharingu.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję Sapio na grupie 14,138 konsumentów (w tym 1000 osób w Polsce) w 14 europejskich państwach, m.in. w Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Austrii i Szwajcarii na zlecenie Avis Budget Group.

 

 „– Wynajem auta daje możliwość dopasowania pojazdu do bieżących potrzeb, dlatego coraz częściej zastępuje kupno własnego pojazdu. Na przykład gdy potrzebujemy samochodu tylko dla siebie, możemy wybrać małe, ekonomiczne auto. Z kolei na wyjazd z rodziną lub grupą znajomych wypożyczamy vana, a gdy przewozimy duży ładunek, możemy skorzystać z samochodu dostawczego” – mówi Martin Gruber, dyrektor zarządzający Avis Budget Group na Polskę, Niemcy, Austrię, Szwajcarię i Czechy.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /EST/ 15.04.19