Wszyscy mówiliśmy: Kornel

30 września 2019 r. w wieku 78 lat zmarł Kornel Morawiecki, Marszałek Senior Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, działacz “Solidarności Walczącej”, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego.

 

Kornel Morawiecki (ur. 3 maja 1941 w Warszawie) był działaczem opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, założycielem i przewodniczący “Solidarności Walczącej”, posłem i Marszałekiem Seniorem Sejmu RP VIII kadencji,  Kawalerem Orderu Orła Białego.

 

Kornel Morawiecki to wybitna postać opozycji. Za swoją niezłomną postawę zapłacił ogromną cenę. Mocno trzymał się swoim zasad a jednocześnie pozostawał otwarty na innych ludzi, nawet tych o bardzo odmiennych poglądach – mówi Agencji Informacyjnej działacz “Solidarności Walczącej” Grzegorz Gorczyca.

 

Kornel Morawiecki już w roku 1968 uczestniczył w strajkach studenckich. Wydawał ulotki przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w sierpniu 1968 oraz przeciwko stłumieniu przez władze protestów robotniczych w grudniu 1970. W sierpniu 1980 wraz z „Biuletynem Dolnośląskim” włączył się w organizowanie strajków we Wrocławiu. We wrześniu tegoż roku brał udział w organizowaniu regionalnych struktur „Solidarności”. Był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku i jednym z inicjatorów przyjęcia przez zjazd “Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej”.

13 grudnia 1981 uniknął internowania ponieważ przewoził wieczorem sprzęt poligraficzny. Z zespołem „Biuletynu Dolnośląskiego” zaangażował się w działalność podziemną. Na przełomie maja i czerwca 1982 założył organizację Solidarność Walcząca. W manifeście programowym  podano, że celem organizacji „walka o odzyskanie niepodległości i budowa Rzeczpospolitej Solidarnej”. Solidarność Walcząca odrzucała ugodę z urzędującą władzą i reformowanie systemu, deklarowano walkę podjazdową „na wszystkich poziomach i różnymi metodami”.

Wszyscy mówiliśmy Kornel

W trudnych czasach był autorytetem. Jeśli był problem – wszyscy mówiliśmy “Kornel” – mówi Agencji Informacyjnej Grzegorz Gorczyca. – Poznałem Kornela w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, pózniej pracowaliśmy przez kilka lat w Partii Wolności. W czasie kiedy działałem  w biznesie, spotykaliśmy się nieregularnie, m. in. po pogrzebie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.  Od 2015 roku rozpoczęliśmy budowę Partii Wolni i Solidarni. W zamyśle Kornela WiS miał być projekcją jego wizji jak również sposobu uprawiania polityki – mówi Gorczyca.

9 listopada 1987 r, Kornel Morawiecki został zatrzymany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa we Wrocławiu. Osadzono w warszawskim areszcie na ulicy Rakowieckiej, gdzie przetrzymywany był w całkowitej izolacji. Zaostrzyły się wówczas u niego schorzenia: choroba wrzodowa i zapalenie oka. Z inicjatywy Konfederacji Polski Niepodległej w USA powstał Komitet na rzecz Uwolnienia Kornela Morawieckiego. Jan Olszewski namówił go do wyjazdu wraz z Andrzejem Kołodziejem do Włoch. Kornel Morawiecki opuścił kraj 30 kwietnia 1988.  Już po trzech dniach próbował wrócić, jednak został deportowany z lotniska w Warszawie. Ale i tak udało mu się powrócić konspiracyjnie do Polski już pod koniec sierpnia 1988.

Kornel nikogo nie przekreślał, z kazdym rozmawiał

Pamiętam jak o pierwszej w nocy odpowiadał na zaległe telefony mówiąc ” przepraszam ze tak póżno dzwonię” – wspomina Grzegorz Gorczyca. –  Uczestniczyłem w ostatnim, przed chorobą, spotkaniu Kornela w Tarnowie w połowie stycznia 2019 r.  W spotkaniu tym uczestniczyli m.in. przedstawiciele lewicy i PSL.  Zawsze był przyjmowany ciepło. Był liderem nie tylko środowiska Solidarności Walczącej,  ale również innym środowisk Solidarności, Federacji Młodzieży Walczącej i innych, ktore miały watpliwości, co do polityki prowadzonej po Porozumieniach Okragłego Stolu. Ostatnie lata pokazują, że mozna prowadzić inną polityką bardziej sprawiedliwą i zrównoważoną – mówi Gorczyca.

Kornel Morawiecki w 2019 został udekorowany przez premiera Węgier Viktora Orbána Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi. Na trzy dni przed śmiercią, 27 września 2019 r., w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej, został przez prezydenta RP Andrzeja Dudę odznaczony Orderem Orła Białego.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna,  Kultura /EST/ 30.09.2019

Fot. https://twitter.com/GrzegorzNHK