Wirtualny Bieg na Monte Cassino

W bitwie o Monte Cassino decydującym okazał się udział polskich żołnierzy z 2 Korpusu gen. Władysława Andersa. W maju przypadała 76. rocznica bitwy, a dla uczczenia pamięci walczących żołnierzy zaplanowany był bieg na Monte Cassino. Wydarzenie miało uświetnić odsłonięcie pomnika generała Andersa, który będzie przedstawiał postać dowódcy 2 Korpusu przy murze z nazwiskami poległych polskich żołnierzy oraz mapą szlaku bojowego 2 Korpusu. Podłoże monumentu zostanie wyłożone dziesięcioma tysiącami polskich kamieni. Projektantem pomnika, który stanie w centrum miasta Cassino, jest architekt Giacomo Bianchi.

Pandemia koronawirusa uniemożliwiła organizację wydarzenia w pierwotnie planowanej formule. Nowe warunki skłoniły organizatorów do zmian. Wszyscy chętni mogą uczestniczyć w Wirtualnym Biegu na Monte Cassino, który odbywa się od 18 maja do 14 czerwca 2020. W biegu, którego dystans wynosi 10 kilometrów, może wziąć udział każdy. Trasę można wybrać. Uczestnicy, tak jak w każdym profesjonalnym biegu, mają numery startowe i przeprowadzany jest pomiar czasu za pomocą własnych urządzeń. W celu potwierdzenia swojego pomiaru oraz przebytego dystansu należy wypełnić formularz danych zawodów. Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie.

http://www.biegmontecassiono.pl/

Rejestracji można dokonywać do wtorku 16.06.2020 roku, do godziny 15:00. Opłata startowa w biegu wynosi 100 złotych i w pełni przeznaczana jest na budowę pomnika generała Władysława Andersa w Cassino we Włoszech. Liczba miejsc jest ograniczona. W biegu może uczestniczyć 1057 osób czyli dokładnie tyle, ilu Polaków oddało swoje życie pod Monte Cassino i zostało pochowanych na tamtejszym Polskim Cmentarzu Wojennym. Dokonując rejestracji biegacz może wybrać poległego żołnierza, w intencji którego podejmie się uczestnictwa.

Pakiet startowy dla uczestników Wirtualnego Biegu na Monte Cassino zawiera koszulkę oraz medal. Pakiety uczestnicy otrzymają miesiąc po zakończeniu biegu. W biegu nie ma limitu na pokonanie trasy, ważne jest by odbył się w jednym ciągu. Nie ma też zwycięzców ani przegranych. W wydarzeniu chodzi przede wszystkim o upamiętnienie bitwy oraz biorących w niej udział żołnierzy.

Organizatorem „Wirtualnego Biegu na Monte Cassino” jest Klub Biegacza Sporting Międzyzdroje oraz Bogusław Mamiński, olimpijczyk, lekkoatleta, medalista ME i MŚ w biegach, rekordzista Polski, od 2009 r. organizator akcji Biegnij Warszawo wraz z Wojskowym Instytutem Wydawniczym. Partnerem wydarzenia jest Polska Fundacja Narodowa.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /now/ 10.06.2020