Wiersz Roku 2018: Bogurodzica (wideo)

„Bogurodzica” – pieśń bojowa polskiego rycerstwa, najstarszy znany polski utwór poetycki został ogłoszony przez Związek Pisarzy Katolickich „Wierszem Roku 2018”.

„Wiersz Roku” ogłaszany jest przez Związek Pisarzy Katolickich z okazji Światowego Dnia Poezji UNESCO i zgodnie z pierwotną intencją pomysłodawców, ma na celu promocję tekstów poetyckich, a nie ich autorów.

Za wyborem „Bogurodzicy”, przemawiała szczególna okoliczność jaką jest, przypadająca 2018 roku, setna rocznica odzyskania przez Polskę wolności, to szczególny moment i prawdopodobnie kapitule w tym składzie nie nadarzy się bardziej znamienita okazja to wyróżnienia takiego utworu.

Kapituła w składzie Miłosz Kamil Manasterski – Przewodniczący, Zbigniew KowalewskiJerzy MosońTomasz Wybranowski i Juliusz Erazm Bolek zdecydowała, że Wierszem Roku 2018 zostanie najstarsza polska pieśń patriotyczna i religijna, a jednocześnie najstarszy polski tekst poetycki wraz z melodią. Chodzi oczywiście o „Bogurodzicę”, utwór który powstał najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku.

„Bogurodzica” była pieśnią bojową polskiego rycerstwa. Śpiewano ją m. in. zarówno przed legendarną bitwą pod Grunwaldem, przed bitwą pod Warną czy podczas koronacji Władysława Warneńczyka. Była także przez wiek XV hymnem królewskim dynastii Jagiellonów. Wówczas zaczęto łączyć pieśni religijne wojskowymi, a „Bogurodzica” stała się symbolem jedności religijno-patriotycznej. Taką wartość może i współcześnie wnosić do życia społecznego w Polsce.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna /MAN/, 27.03.2018

 

https://www.youtube.com/watch?v=4GPKQ60Qmbs

http://agencja-informacyjna.com/znamy-wiersz-roku-2018/