Według Leonardo brexit zagraża bezpieczeństwu europejskiemu

 

Brexit czyli opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielka Brytanię nadchodzi wielkimi krokami. Polskę najbardziej zajmuje los rodaków, żyjących w Zjednoczonym Królestwie. Brytyjczycy martwią się o sprawy gospodarcze. W wyniku rozstania może tez ucierpieć przyszłość bezpieczeństwa całej Europy.

W rzeczywistości jeszcze nic nie jest przesądzone, choć wszystko wskazuje na to, że dojdzie do tak zwanego twardego brexitu. Jeśli nic się nie zmieni to rozstanie nastąpi w nocy z 29 na 30 marca 2019 roku. Negatywne skutki rozłąki dotyczyć też będą kondycji obronnej.

Alessandro Profumo dyrektor naczelny włoskiej grupy Leonardo, w wywiadzie udzielonym Sylvii Pfeifer, z dziennika „Financial Times”, ostrzega przed niebezpieczeństwem podziału broni między Wielką Brytanią i Unią Europejską.

„Dzisiejszy system obrony nadal jest bardzo fragmentaryczny i nie jest najlepszym sposobem na wydawanie pieniędzy podatników. Im więcej systemów obrony, tym większe koszty one generują. Jeśli Unia Europejska straci Wielką Brytanię jako partnera w tych programach, będzie to strata dla wszystkich.” – Uważa Alessandro Profumo, który jest emerytowanym włoskim bankierem, a od maja 2017 roku związany z grupą Leonardo.

Włoska Grupa Leonardo jest jedną z największych europejskich grup zbrojeniowych, obok BAE Systems, Thales i Airbus.

Organizacja działa w dziedzinach kosmonautyki, obronności i bezpieczeństwa. Przedsiębiorstwo projektuje i rozwija oraz wytwarza produkty, usługi oraz zintegrowane rozwiązania dla rządów, sił zbrojnych i instytucji, obejmujące następujące obszary operacyjne: powietrzny i lądowy, stoczniowy i morski, przestrzeni i cyberprzestrzeni. Grupa osiąga rocznie ponad 12 miliardów Euro. Przedsiębiorstwo zatrudnia około 45.000 pracowników na całym świecie Leonardo, dawniej znana jak Finmeccanica. W Polsce do Grupy Leonardo należy Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” zajmująca się produkcją samolotów i śmigłowców.

Zdaniem Allesandro Profumo twardy brexit „nie będzie miał dużego wpływu na „rachunek zysków i strat grupy Leonardo”.

O ile działania biznesowe Grupy Leonardo mają się dobrze, to jednak gorzej wygląda sprawa europejskich projektów obronnych. Przykładem może być program Galileo. W listopadzie 2018 roku Wielka Brytania ogłosiła, że zamierza wycofać się z wojskowych aspektów projektu wartego 10 mld euro, wyrażając obawy, że nie byłaby w stanie wpływać na jego rozwój po brexicie.

W gorszym położeniu jest też konkurent Leonardo, grupa Airbus, która produkuje skrzydła dla swoich komercyjnych samolotów w Wielkiej Brytanii. W styczniu 2019 roku ogłosiła, że rozważa przeniesienie inwestycji ze Zjednoczonego Królestwa, jeśli dojdzie do twardego brexitu czyli bez zawarcia porozumienia Londynu z Unia Europejską.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka /JUZ/ 08.02.2019