Tomasz Sętowski i „Imaginarium”

 

Rok 2021 jest jubileuszowy dla Tomasza Sętowskiego, jednego z najwybitniejszych artystów malarzy nurtu realizmu magicznego. 14 czerwca 2021 roku przypada 60. rocznica urodzin i 40-lecie pracy Artysty. W związku z tym planowane będą wystawy w galeriach w Warszawie, Częstochowie, Gdańsku, Ćmielowie i innych miastach.

https://www.setowski.com/

Na 14 kwietnia 2021 roku Wydawnictwo „Melanż” zapowiada wydanie albumu Tomasza Sętowskiego zatytułowanego „Imaginarium”. Jubileuszowa książka będzie prezentowała ponad 300 zdjęć prac: obrazy olejne, gwasze, akwarele, grafiki, rzeźby i murale. Wcześniej w 2000 roku Tomasz Sętowski opublikował album „Teatr Magiczny”. 3 lata później artysta wydał książkę „Muzeum Wyobraźni”. Z Tomaszem Sętowski będzie można spotkać osobiście podczas imprez targowych, a jego nowy album „Imaginarium” będzie dostępny w najlepszych księgarniach w Polsce.

https://www.personalart.pl/tomasz-setowski

Wystawy Tomasza Sętowskiego cieszą się ogromnym zainteresowanie wśród publiczności. Regionalny dodatek dziennika „Gazeta Wyborcza” uznał wystawy „Teatr Magiczny Tomasza Sętowskiego” w Miejskiej Galerii Sztuki za wydarzenie kulturalne roku w Częstochowie. W tym samym plebiscycie czytelników Tomasz Sętowski został uznany Twórcą Roku. W 2000 roku artysta otrzymał kolejną nagrodę – kapituła złożona z osobistości polityki i kultury przyznała mu tytuł „Artysta XX wieku w Częstochowie”.

 

 

Tomasz Sętowski urodził się 14 czerwca 1961 roku w Częstochowie. Jest jednym z najwybitniejszych artystów malarzy nurtu realizmu magicznego. Studiował na kierunku artystycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Jednak sam twierdzi, że studia dały mu tylko teoretyczne przygotowanie i jest malarskim samoukiem. Tomasz Sętowski buduje swe kompozycje zazwyczaj strefowo, umieszczając w nich postaci w fantastycznych, kolorowych strojach.

W latach 2006-2008 Tomasz Sętowski wyrusza na wyprawę do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie jest pierwszym artystą, który prezentuje swe prace w Burij Al Arab, Abu Dhabi Cultural Fundation i Emirat Towers. Stolica ZEA – Dubaj przywitała artystę z wielką aprobatą i uznaniem, również Rolls Royce nie pozostał obojętny na wdzięki prac Tomasza Sętowskiego – kapituła tej marki nadała mu tytuł ambasadora jednego z modeli tej wspaniałej luksusowej machiny na kółkach.

Tomasz Sętowski jest laureatem wielu prestiżowych nagród, odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wystawia i sprzedaje swoje prace na całym świecie, m. in.: w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Francji, Monako. Tomasz Sętowski jest też twórcą „Muzeum Wyobraźni” – prywatnej galerii artysty będącej atrakcją turystyczną rodzinnego miasta Częstochowy.

https://www.empik.com/imaginarium-setowski-tomasz…

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura, /DEC/ 25.02.2021

Foto Autorstwa Piotr Dłubak – e-mail from Piotr Dłubak, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88900429