Dzień Poczty i Dzień Listonosza

 

18 października obchodzimy Dzień Poczty oraz Dzień Listonosza. Działalność instytucji pocztowych to przede wszystkim przesyłanie listów i paczek. Obecnie Poczta spełnia jednak o wiele więcej funkcji , a zakres jej usług rozwija się wraz z rozwojem technologii. Dzięki instytucjom pocztowym, dostępnym na całym świecie, możliwa jest komunikacja pomiędzy najodleglejszymi nawet krajami.

„Ludzie listy piszą, zwykłe, polecone
Piszą, że kochają, nie śpią lub całują cię
Ludzie listy piszą nawet w małej wiosce
Listy szare, białe, kolorowe
Kapelusz przed pocztą zdejm”

O znaczeniu usług pocztowych zespół Skaldowie nagrał w 1969 roku piosenkę zatytułowaną „Medytacje wiejskiego listonosza”. Listom poświęconych jest jednak znacznie więcej polskich przebojów.

Listy, telegramy i depesze od wieków pozwalają się komunikować ludziom na co dzień przebywającym daleko od siebie. Ale to nie jedyne zadania poczty. Dzięki niej można również przesyłać paczki, opłacać rachunki, a także korzystać z usług bankowych. Na polskich pocztach można również zaopatrzyć się w znaczki, koperty, podstawowe artykuły papiernicze, książki czy kalendarze.

9 października jest inne święto związane z pocztą- Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego.  Filatelistyka, czyli kolekcjonowanie znaczków z różnych serii, różnych krajów i edycji limitowanych stała się bardzo powszechna, a nawet przekształciła się w spory biznes. Na rynku dostępne są gotowe tomy zbiorów, klasery a nawet specjalne oprawy. Ceny kolekcjonerskich znaczków sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Najdroższy na świecie znaczek został sprzedany z a 9 500 000 dolarów. W Polsce z okazji pierwszych obchodów święta wydano okolicznościowy bloczek z podobiznami Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta.

Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego ustanowiony został w 1969 roku przez Światowy Związek Pocztowy, wyspecjalizowaną organizację podlegającą Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przypada corocznie 9 października, w rocznicę podpisania Traktatu Berneńskiego w 1874 roku. Święto ma na celu uświadomienie społeczeństwu roli sektora pocztowego w życiu codziennym, nie tylko ludzi, ale także przedsiębiorstw. Ma także przypominać o wkładzie, jaki wnoszą usługi pocztowe do rozwoju społecznego i gospodarczego.

Data Święta Poczty Polskiej, 18 października, nie jest przypadkowa. 18 października 1558 roku król Zygmunt II August utworzył Pocztę Królewską jako sformalizowaną instytucję publiczną. Połączenie pocztowe przebiegało między Krakowem a Wenecją przez Wiedeń. Przesyłki były dostarczane za pomocą poczty, czyli koni rozstawnych. Termin „poczta” wywodzi się bowiem od łacińskiej nazwy stacji wymiany koni – mutatio postia i powstał w czasie Cesarstwa Rzymskiego.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /now/ 03.10.2021

Aktualizacja 18.10.2023