Spotkanie z Książką Roku

 

Związek Literatów na Mazowszu, w wyniku zorganizowanego konkursu, uznał za „Książkę Roku 2017” publikację „Corrida”, której autorem jest Juliusz Erazm Bolek, laureat Nagrody UNESCO. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, z tej okazji, postanowiło zorganizować spotkanie z pisarzem w środę, 16 maja 2018 roku.

Książki „Corrida” powstała na kanwie autentycznych losów Poety Grzegorza Przemyka i Jego matki, również Poetki, Barbary Sadowskiej, znanej z walki o wolność z komunistycznym systemem tzw. Polski Ludowej.  Jej syn został zamordowany przez milicjantów, wykonujących dyspozycje swoich politycznych mocodawców, którzy w ten sposób chcieli najpierw zastraszyć, a później psychicznie Ją złamać. Dostali oni zadanie tak skatować nastolatka, „aby nie było śladów”. Polecenie wykonali 12 maja 1983 roku na komendzie tak staranie, że Grzegorz Przemyk tego nie przeżył i zmarł 14 maja 1983, trzy dni przed swoimi dziewiętnastoma urodzinami. Mimo, że udało się ustalić precyzyjnie personalia oprawców, nigdy, przez ponad 30 lat, nie doszło, nawet po zakończeniu komunistycznej dyktatury, do wymierzenia im zasłużonej kary za ich bestialski czyn.

Juliusz Erazm Bolek w poemacie „Corrida” dokonuje głębokiego rozrachunku ze sprawą dotyczącą mordu Grzegorza Przemyka, tuszowaniem zabójstwa i całym procesem dochodzenia prawdy.

Teresa Kaczorowska i Juliusz Erazm Bolek
Teresa Kaczorowska i Juliusz Erazm Bolek

Pisarz nadał swojemu utworowi bardziej uniwersalne przesłanie. Ukazał okrutną i cyniczną walkę Zła z Dobrem. Przedstawił nikczemność bestii, działających na polecenia Szatana, które nie cofną się przed żadnym odrażającym czynem. Ten motyw niekończącego się konfliktu Dobra i Zła sprawia, że „Corrida” może być doskonale zrozumiana przez Czytelników na całym świecie.

– „Corrida” to kolejny rozdział wielkiej tradycji polskiej literatury niepodległościowej. Można ją odczytać jako kolejną część „Dziadów” Adama Mickiewicza. Ten niezwykle bolesny fragment historii Polski wykazuje ogromną zbieżność z doświadczeniami młodych ludzi  walczących o wolność w okresie zaborów, a tocząca się w nim walka Dobra ze Złem łączy utwór z tradycją romantyczną. PRL okazuje się jednak jeszcze bardziej okrutnym systemem niż carska Rosja. Mickiewiczowski Gustaw wychodzi z celi przemieniony w Konrada. Bohater „Corridy” nie wyjdzie ze swoje celi, nie przejdzie przemiany, on po prostu ginie” – mówi Miłosz Manasterski, redaktor naczelny Agencji Informacyjnej.

W 35 rocznicę, tych dramatycznych wydarzeń, w środę, 16 maja 2018 roku, o godz. 18.00, na ul. Foksal 3/5 w Warszawie, odbędzie się spotkanie autorskie poświęcone Książce Roku – „Corridzie” z Juliuszem Erazmem Bolkiem.

Organizatorem jest Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, które imprezę realizuje w ramach wydarzenia „Wiosna na Foksal”. Publiczność będzie mogła również posłuchać Kamila Pawlickiego, kompozytor muzyki filmowej i telewizyjnej, wykonawcy piosenek Jacka Kaczmarskiego. Spotkanie poprowadzi dr. Teresa Kaczorowska.

– „Corrida” to dzieło otwarte, gdzie na aksjologicznej szali metafor ważą się losy i Człowieczeństwa, i Sprawiedliwości. Ta ostatnia wciąż pozostaje nie tylko ślepa, ale i głucha.” – Mówi Agencji Informacyjnej dziennikarz i krytyk literacki Tomasz Wybranowski. – „Juliusz Erazm Bolek splątany emocjami i wspomnieniami z tamtego czasu, rozkrzyżowany między wizją, trochę naiwną, polskiej sprawiedliwości a gniewem serca, wskrzesza ponownie w świadomości czytelników postaci Grzegorza Przemyka i jego matki, Barbary Sadowskiej. „Corrida” to moralitet, gdzie każdy z nas, (jeśli się tylko zastanowi), może zobaczyć siebie w zwarciu z chłodem biuro-dyktatury, bezduszności, kłamstwa, hipokryzji i cynizmu. Kto teraz może stać się „Mater Dolorosa”? Dzisiaj nie trzeba zabijać, katować, męczyć, aby pozbawić kogoś poczucia godności i świadomości, że „jest się potrzebnym”.

Kamil Pawlicki, fot. Aga Szymerska
Kamil Pawlicki, fot. Aga Szymerska

Grzegorz Przemyk (ur. 17 maja 1964 w Warszawie, zm. 14 maja 1983 tamże) – młody polski poeta, syn poetki działaczki opozycyjnej na rzecz wolności Barbary Sadowskiej. Został w trakcie egzaminów maturalnych pobity na komisariacie przez milicjantów, co doprowadziło do jego śmierci. W toku śledztwa, nadzorowanego przez kierownictwo reżimu, na podstawie spreparowanych dowodów zostali za ten czyn skazani: lekarka oraz dwóch sanitariuszy. Mimo, że w toku trwającego kilkudziesięciu lat działań, które wyjaśniły wszystkie okoliczności zdarzenia, żaden z prawdziwych oprawców nie poniósł zasłużonej kary, której nie udało się wymierzyć nawet po formalnym obaleniu systemu opresji w 1989 roku i odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Barbara Sadowska (ur. 24 lutego 1940 w Paryżu, zm. 1 października 1986 w Otwocku) – polska poetka, matka maturzysty i młodego poety Grzegorza Przemyka. Była działaczką opozycji antykomunistycznej. Wiosną 1983 roku została pobita w trakcie napadu „nieznanych sprawców” na komitet pomocy internowanym, mieszczący się przy kościele św. Marcina w Warszawie. Wkrótce potem jej syn Grzegorz Przemyk został śmiertelnie pobity przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej. Wszystko wskazuje na to, że było to działalnie celowe, mające na celu zastraszenie Barbary Sadowskiej, aby zaniechała swojej działalności na rzecz wolności.

Juliusz Erazm Bolek – pisarz i twórca plakatów i afiszy literackich oraz poezji konkretnej, laureat Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. Jego poemat „Corrida” został uznany za Wiersz Roku 2017. Wydawnictwo „Corrida” otrzymało tytuł „Książki Roku”, a autor za tę publikacje zdobył nagrodę „Złote Pióro”. Wydał kilkanaście książek, z których najważniejszym jest tom wierszy „Abracadabra”. Najbardziej znanym utworem jest poemat „Sekrety życia” przetłumaczony na ponad 30 języków. Ustanowił rekord Guinnessa na największy tom wierszy. O Juliuszu Erazmie Bolku zrealizowano dwa filmy dokumentalne: „Wlepkarz” w reżyserii Zbigniewa Kowalewskiego i „Poeta” w reżyserii Piotra Kulisiewicza.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, /DEC/ 12.05.2018