„Spencer” z Kristen Stewart, czyli legenda księżnej Diany wciąż żywa

 

W listopadzie 2021 roku polskich kinach będzie można zobaczyć film „Spencer”, w reżyserii popularnego chilijskiego reżysera Pablo Larraína. Rola Diany okazała się trampoliną do kariery niejednej aktorki. Tak stało się też w przypadku Kristen Steward, grająca księżnę w filmie „Spencer”. Jej kreacja Lady D. zdążyła już wzbudzić zachwyt.

 

Reżyser Pablo Larraín, w filmie „Specer” postanowił przedstawić księżną Dianę Frances Mountbatten-Windsor Spencer (pierwszą żoną Karola, księcia Walii, syna Elżbiety II i księcia Filipa na dworze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii) jako kobietę żyjącą pod wielką presją. Obsadzenie w jej roli Kristen Steward, okazało się strzałem w dziesiątkę. „Naprawdę smutne jest to, że księżna Diana była tak bardzo odizolowana i samotna. Tymczasem przecież sprawiała, że wszyscy wokół czuli się wzmocnieni tym światłem, którym emanowała. Desperacko poszukiwała więzi.” – Stwierdziła Kristen Steward. Film „Spencer” pokazano na Festiwalu w Wenecji, gdzie zebrał owacje na stojąco. Krytycy zachwycają się rolą Kristen Stewart, a jeden z nich stwierdził nawet, że aktorka nie grała, a po prostu stała się księżną Dianą Dianę Frances Mountbatten-Windsor Spencer. Obok Kristen Steward w filmie „Spencer” zagrali między innymi: Jack Farthing jako książę Karol, Richard Sammel jako książę Filip, Jack Nielen jako książę William oraz Sally Hawkins w roli Maggie.

 

 

Chilijski reżyser i producent Pablo Larraín słynie z filmów biograficznych. W 2016 roku nakręcił „Jackie”, biografię Jaqueline Kennedy, z Natalie Portman w roli głównej. W 2019  zrealizował „Emę” – wieloznaczną historię tancerki, z doskonałym występem Mariany Di Girolamo. Teraz przyszła kolej na historię księżnej Diany. „W rzeczywistości mało wiemy o rodzinie królewskiej, o tym, jak się zachowują jej członkowie poza zasięgiem kamer. A zatem należało uruchomić wyobraźnię. Oczywiście oglądałem serial „The Crown” w całości, to bardzo dobra robota telewizyjna. Ale nasze zamiary były całkiem inne. Próbuję zaskoczyć siebie i widzów.” – Powiedział Pablo Larrain.

 

Autorem scenariusza do filmu „Spencer” jest Steven Knight, twórca słynnego serialu „Peaky Blinders” oraz takich produkcji jak „Locke”, „Ugotowany”, czy „Niewidoczni” (z nominacją do Oscara). „Scenariusz Stevena Knighta jest niezwykle poruszający i piękny. (…) Od lat podziwiałem jego pracę. Tekst miał kompozycję, która odpowiadała temperamentowi reżysera. Nie chodziło w nim o szczegółowe oddanie faktów, ale właśnie o osobowość w kryzysie.” – Chwalił scenarzystę Stevena Knighta reżyser Pablo Larraín.

 

Z Pablo Larraín reżyserem współpracowali także ściśle: autorka kostiumów Jacqueline Durran (laureatka Oscara za najlepsze kostiumy do „Anny Kareniny” i „Małych kobietek” oraz nominowana do tej nagrody m.in. za „Dumę i uprzedzenie” i „Pokutę”), scenograf Guy Hendrix Dyas („Incepcja”), a także kompozytor Jonny Greenwood („Nić widmo”), gitarzysta słynnej grupy Radiohead. Film kręcono od lutego do końca kwietnia 2021 roku. Zdjęcia sfinalizowano w Anglii, ale główne ich partie powstały w niemieckich zamkach, które z powodzeniem zagrały posiadłości angielskie: Schlosshotel Kronberg w Hesji, niedaleko Frankfurtu nad Menem, zamku Marquardt, blisko Poczdamu oraz w zamku Norkirchen w Westfalii.

 

 

Aktorek wcielających się w postać księżnej Diany Frances Mountbatten-Windsor Spencer było wiele i z pewnością wiele jeszcze będzie. Do tej pory postać tę odtwarzały m. in. Naomi Watts w filmie „Diana” oraz Emma Corrin w serialu „The Crown 4”. Kristen Stewart kojarzona dotąd była z Bellą w sadze „Zmierzch”, Śnieżką w „Królewnie Śnieżce i Łowcy” i Jean Seberg w „Seberg”. Jednak dopiero po roli księżnej Diany Frances Mountbatten-Windsor Spencer w filmie „Spencer” aktorka po raz pierwszy wymienia się ją jako pewną kandydatkę do Oscara za rolę pierwszoplanową. „Kristen Stewart to jedna z najbardziej utalentowanych aktorek swojego pokolenia. Potrafi być tajemnicza, niezwykle delikatna i silna zarazem, a właśnie tej mieszanki najbardziej nam było trzeba.” – Uważa reżyser „Spencer” Pablo Larraín.

 

Kristen Stewart przyznała, że czuła na sobie wielką presję, związaną ze wcieleniem się w tak kultową już postać, jaką była księżna Diana Frances Mountbatten-Windsor Spencer. „Przeczytałam o niej wszystko, co wpadło mi w ręce, obejrzałam wszystkie wywiady, do których miałam dostęp. Obejrzałam „The Crown”, wszystkie interpretacje. Próbowałam ją wchłonąć na emocjonalnym i każdym innym poziomie, a potem zaufałam procesowi i liczyłam na to, że się pojawi.” – Wyznała Kristen Steward. Aktorka. uważnie budowała postać księżnej Diany Frances Mountbatten-Windsor Spencer. Kristen Steward Zaznaczyła, „że trzeba jej pozwolić być impulsywną, by oddać ją sprawiedliwie. We wszystkim, w czym ją obserwowałam, niezależnie od tego, czy to był wywiad, czy zwykła fotografia, wydawała się nieprzewidywalna.”

 

https://www.youtube.com/watch?v=lHeAFDjapW0

 

Pablo Larraín nie chciał w swoim filmie „Spencer” zrekonstruować tragicznego wypadku samochodowego, który pod koniec sierpnia 1997 roku doprowadził do przedwczesnej śmierci księżnej Diany Frances Mountbatten-Windsor Spencer. Zamiast tego sięgnął po wcześniejsze epizody z jej życia. Pokazał Wigilię w 1991 roku, w królewskiej posiadłości Sandringham, w hrabstwie Norfolk i sytuację, gdy w bożonarodzeniowy weekend księżna Diana Frances Mountbatten-Windsor Spencer podejmuje decyzję o rozwodzie z księciem Karolem. Reżyser Pablo Larraín podsumował: „Być może niektórzy widzowie, zanim obejrzą film taki jak „Spencer”, zdążą pomyśleć: „Naprawdę zrozumiemy, kim była ta osoba”. Nie! Zły adres! Nie ten film! Nie robimy tego! Po prostu próbujemy zmierzyć się z tym, kim była dana postać i stworzyć bajkę. Tego właśnie szukam. Zobaczymy, czy to zadziała.”

 

Diana Frances Mountbatten-Windsor Spencer urodziła się 1 lipca 1961 roku w Sandringha. Była pierwszą żoną Karola, księcia Walii, syna Elżbiety II i księcia Filipa, matką Wilhelma (Williama) oraz Henryka (Harry’ego). Osobą publiczną stała się w 1980 roku, gdy jej nazwisko jako potencjalnej kandydatki na żonę dla Karola, następcy tronu Wielkiej Brytanii, pojawiło się w mediach. Ceremonia ślubna, która odbyła się 29 lipca 1981 roku w londyńskiej katedrze świętego Pawła i okazała się międzynarodowym wydarzeniem o zdumiewająco trwałych konsekwencjach społecznych. W 1982 roku, małżonkom urodził się pierwszy syn William. W 1984 roku na świat przyszedł następny – Henryk. Diana zasłynęła działalnością charytatywną oraz zamiłowaniem do elegancji. Przyniosło jej to przydomki „księżnej ludu” i „ikony mody”.

 

 

W 1992 książę i księżna Walii ogłosili separację. Ostatecznie rozwód pary przeprowadzono w 1996 roku. Zarówno w trakcie małżeństwa, jak i po rozwodzie, księżnej towarzyszyło nieustanne, wręcz natrętne, zainteresowanie mediów. 31 sierpnia 1997 w Paryżu we Francji doprowadziło ono pośrednio (przez agresywne zachowanie paparazzich) do wypadku samochodowego, w którym na miejscu zginęli kierowca Henri Paul i towarzysz księżnej, producent filmowy Dodi Al-Fayed. Diana Frances Mountbatten-Windsor Spencer zmarła w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku. Fakt ten spowodował, że zaczęły mnożyć się teorie spiskowe, a kult księżnej urósł do niebotycznych rozmiarów.

 

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /SYL/ 25.10.2021