Żydowski sekret

Większość ludzi żyje w przeświadczeniu, że wie wszystko o sobie i swoim pochodzeniu. Jednak nie zawsze jest to prawdą. Odkrycie, że przeszłość była inna niż się wydawało bywa wielkim zaskoczeniem. O takich wydarzeniach traktuje książka „Sekret”, której autorką jest dziennikarka Sylwia Borowska.

 

Publikacja „Sekret” Sylwii Borowskiej to zbiór rozmów z osobami, które na różnych etapach swojego życia odkrywali żydowskie pochodzenie. Dla każdego z interlokutorów było to ważne doświadczenie.

Czasem przynosiło ono ulgę, wyjaśniało niezrozumiałe historie z przeszłości,  czasem odwrotnie. Za każdym razem oznaczało to rozpoczęcia budowania własnej tożsamości od nowa. Z myślą o takich ludziach utworzono w latach 90. XX wieku Żydowski Telefon Zaufania. Powstały też specjalne grupy terapeutyczne, które uczyły, jak żyć w świecie bez sekretów oraz jak zmierzyć się z traumą po Holokauście.

 

„W trakcie pracy nad swoją pierwszą książką „Mój mąż Żyd”, umówiłam się na wywiad z Zoją, Polką, która wyszła za Izraelczyka.” – Wspomina Sylwia Borowska, autorka książki. – „Chciałam, aby opowiedziała mi, dlaczego wybrała takiego właśnie męża. A może on ją? Z naszej rozmowy wynikło, że nie był to przypadek. Ta miłość miała związek z pochodzeniem Zoji. „Kiedy miałam 15 lat, mama zdradziła mi sekret” – tutaj Zoja zawiesiła głos. „Jaki sekret?” – zaintrygowała mnie. „Że jestem Żydówką” – odpowiedziała. „Chwileczkę, ale dlaczego to był sekret?” – zdziwiłam się. Zoja popatrzyła wtedy na mnie tak, jakbym spadła z księżyca. I zaczęła po kolei rozwijać pojęcia: wojna, Holokaust, antysemityzm, trauma. Lęk, lęk, lęk.”

 

 

Sylwia Borowska studiowała historii i judaistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się problematyką antysemityzmu oraz historią kobiet w XIX i XX wieku.

Autorka książki „Sekret” należy do dziennikarek, która od lat uważnie słuchają ludzi. Przeprowadziła bardzo wiele wywiadów m. in. dla takich czasopism jak „VIVA!”, „Gala”, „Zwierciadło”, „Pani”, „Party” i „Flesz”. Jest również autorką reportaży dla Telewizji Polskiej. Pracowała także w TVN i Teatrach Roma, Rozmaitości i Polskim. W 2018 roku wydała książkę „Mój mąż Żyd” poświęconą Polkom, które mieszkają w Izraelu. Szczególna uwagę zwraca na los pojedynczego człowieka oraz jego wybory i dylematy w na tle tzw. wielkiej historii.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna,  Kultura /BEJ/ 14.11.2019