Samarkanda Uzbekistan odzież

Samarkanda 2024 – wspólny kongres dwóch międzynarodowych federacji: odzieżowej i producentów tekstyliów

Agencja Informacyjna: W dniach 8-10 września, po raz pierwszy w historii, odbędzie się wspólna konwencja  Międzynarodowej Federacji Producentów Tekstyliów (ITMF) oraz Międzynarodowej Federacji Odzieżowej (IAF). 

IAF i ITMF

Starożytne miasto Samarkanda będzie w tym roku gospodarzem wspólnej konferencji dwóch największych na świecie międzynarodowych federacji tekstylnych – Międzynarodowej Federacji Producentów Tekstyliów – ITMF i Międzynarodowej Federacji Odzieżowej – IAF. Uczestnicy tego wielkiego wydarzenia spotkają się w starożytnym mieście – Samarkanda, leżącym w Uzbekistanie na trasie dawnego Jedwabnego Szlaku.

Kongres i spotkania dwustronne 

Organizatorami konwencje są: międzynarodowe federacje IAF i ITMF i ich uzbecki członek – Uzbeckie Stowarzyszenie Przemysłu Tekstylnego i Odzieżowego (Uztextileprom). Tematem obrad będą „Innowacje, współpraca i regulacje – czynniki napędzające przemysł tekstylny i odzieżowy”. 

Spotkanie w Samarkandzie stanie się niepowtarzalną okazją do poszerzenia kontaktów w trakcie spotkań B2B i B2C, poznania procesu produkcji uzbeckich tekstyliów i odzieży w trakcie wycieczek do miejscowych fabryk oraz oferty uzbeckich producentów oraz z innych krajów, prezentowanych na targach tekstylnych i na pokazach mody. 

To zakrojone na szeroką skalę wydarzenie gospodarcze zgromadzi w Uzbekistanie ponad 1000 przedstawicieli światowego przemysłu tekstylnego. Szefowie ponad 500 organizacji międzynarodowych, firm tekstylnych, marek, sprzedawców detalicznych oraz instytucji finansowych z Europy, WNP, Azji, Afryki i Ameryki spotkają się razem po raz pierwszy, aby omówić kwestie dalszego rozwoju światowego przemysłu tekstylnego. 

Rozmowy o rozwoju i przyszłości branży tekstylnej

Do niedawna Uzbekistan był znany jako jeden z większych światowych producentów bawełny. Jednak w ciągu ostatnich 10 – 15 lat przekształcił się z eksportera bawełny w kraj importujący bawełnę. Uzbekistan całkowicie zrezygnował z eksportu tego surowca i sam przerabia całą jego produkcję. Ponadto rozwinął produkcję tekstylną do tego stopnia, że importuje znaczne ilości bawełny na potrzeby rodzimego przemysłu.

Na wspólnej konwencji IAF i ITMF gościć będą przedstawiciele branży tekstylnej związanej z całym łańcuchem produkcji, w tym dostawcy maszyn, surowców, przędzalnicy, tkacze, producenci odzieży i tekstyliów domowych, poszczególnych marek, sprzedawcy detaliczni oraz firm oferujących technologie, usługi doradcze i szkoleniowe. Eksperci i liderzy branżowi omówią znaczenie innowacji, współpracy i regulacji dla branży tekstylnej oraz ich wpływ na kształtowanie przyszłości w tym sektorze gospodarki.

IAF i ITMF wspólnie organizują swoje coroczne konwencje z przekonaniem, że przemysł odzieżowy oraz tekstylny musi razem omówić stojące przed całą branżą globalne problemy oraz sposoby ich rozwiązania. Producenci omawiać będą światowe problemy dotyczące zmniejszania śladu środowiskowego produktów tekstylnych i odzieżowych na poziomie producentów włókien, działalności przędzalni, tkalni, dziewiarni, wykańczalni, druku i szwalni. Dyskutować będą również  na temat informacji potrzebnych do wypełnienia paszportu produktu cyfrowego lub do prowadzenia łańcucha wartości w zakresie projektowania tekstyliów i odzieży przy użyciu cyfrowego projektowania 3D.

Konwencja w historycznym mieście Samarkanda

Samarkanda to piękne historyczne miasto położone na terenie Uzbekistanu, w Azji Centralnej. Zamieszkuje je ponad 500 000 mieszkańców. Obecnie jest to ważny ośrodek naukowy i przemysłowy w tym kraju.  

Samarkanda jest jednym z najstarszych miast świata. Powstało ono w VI w. p.n.e. Znajduje się tu wiele wspaniałych zabytków świadczących o historii tego miasta m.in. zespół architektoniczny Registan, Mauzoleum Ruchabad z połowy XIV w. (najstarszy zachowany zabytek w mieście) i wiele  innych historycznych mauzoleów. W 2001 roku miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.  

Uzbeckie tekstylia w Polsce

Uzbekistan z Polską łączy bardzo dobra współpraca gospodarcza. Nasz kraj jest największym partnerem uzbeckiej branży tekstylnej w Europie. Co roku uzbeckie firmy prezentują swoje wyroby na największych w Polsce międzynarodowych targach tekstylnych – Fast Textile w Nadarzynie k/Warszawy. Od tego roku będą wystawiały swoje wyroby również na Międzynarodowych Targach Maszyn Tekstylnych, Materiałów i Akcesoriów – My TexStyle w Kielcach. 

Polska jest dla uzbeckiej branży tekstylnej bramą do europejskiego rynku. Produkty z tego kraju za pośrednictwem Polski trafiają na europejskie rynki. Kilka firm z Uzbekistanu ma w Polsce swoje sklepy i domy składowe. Niedawno uzbecka firma „Bonito Jeans” otworzyła w centrum handlowym EACC (Europen-Asian Commercial Center) w Jabłonowie (Wólka Kosowska) swój sklep pod marką „Mod Kids”. 

AI World / Jerzy Niemociński / 15.05.24r.