Rządzący turystyką

Koniec roku i początek nowego to głównie okres podsumowań tego co było i projekcji tego co będzie. Dotyczy to również turystyki. Dobrze jest wspominać minione podróże i jeszcze lepiej planować nowe. Dobrze wiedzieć z kim to robić? Właśnie teraz portal WaszaTurystyka.pl ogłosił listę 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce w 2018 roku.

To trzecia raz, jak portal branżowy WaszaTurystyka.pl podaje listę najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce. „Celem – wyjaśnia Adam Gąsior – Redaktor Naczelny – jest wskazanie osób, które wywierają największy wpływ na polski rynek turystyczny i rozwój polskiej turystyki. Są to osoby, które dzięki swoim dokonaniom zawodowym i podejmowanym decyzjom biznesowym lub politycznym przyczyniają się do zmian w szeroko rozumianej branży turystycznej.”

 

Metodologię powstawiania listy wyjaśnia Marzenia Markowska – Zastępca Redaktora Naczelnego portalu WaszaTurystyka.pl:„Jurorzy brali pod uwagę: wpływ na kształtowanie procesów i struktur polskiej turystyki, przyczynianie się do osiągania sukcesu przez polską turystykę, posiadane zasoby finansowe (własne lub organizacji, firmy przez daną osobę zarządzanej), wpływ na zatrudnienie ludzi, medialność, wiarygodność, popularność i wizerunek”.

Grupę ekspertów stanowili: Marcin Chiliński (członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych), Wojciech Fedyk (ekspert Tourist Consulting, były Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej), Michał Kalarus (Redaktor Naczelny magazynu „Think MICE”), Jarosław Kałucki (rzecznik prasowy Travelplanet.pl), Ewa Kubaczyk (rzecznik prasowy Polskiej Izby Turystyki), Rafał Marek (Dyrektor i Wiceprezes Krakowskiej Izby Turystyki), Marzena Markowska (Zastępca Redaktora Naczelnego portalu WaszaTurystyka.pl), Rafał Szubstarski (Redaktor Naczelny pisma „Hotelarz”), Jerzy Szegidewicz (Instytut Gospodarki Turystycznej), Bartłomiej Walas (Dziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji WSTiE, były Wiceprezes POT) i Adam Gąsior (Redaktor Naczelny portalu WaszaTurystyka.pl).

Na liście 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce w 2018 roku znalazło się m. in.: 22 przedstawicieli przedsiębiorstw turystycznych, 18 osób z samorządów i organizacji turystycznych, 12 urzędników, 10 hotelarzy, 5 przedstawicieli linii lotniczych, 11 przedstawicieli branży MICE i targów i 5 reprezentantów muzeów. Jedną czwartą osób w pierwszej setce są kobiety, jednak pierwsza z nich, Teresa Górecka – Prezes Logos Tour, jest dopiero na 29 pozycji.

Pierwsza trojka najbardziej wpływowych to Piotr Henicz – Wiceprezes Itaki, Marcin Dymnicki – Prezes TUI Poland i Grzegorz Baszczyński – Prezes Rainbow.

 

Jak widać rynkiem turystycznym w Polsce rządzą organizatorzy wycieczek i podróży. Prym wiedzie Itaka, która według oceny portalu WaszaTurystyka.pl posiada około 1/3 rynku. Ciekawe, że pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Wiceprezes Piotr Henicz, Prezes Mariusz Jańczuk jest dopiero szósty. Być może wpływ ma na to fakt, że zastępca jest „twarzą największego biura turystycznego w Polsce”.

Na czwartej pozycji pojawia się Michael O’Leary – Prezes Ryanair – największej linii lotniczej w Europie i w Polsce, gdzie ma ok. 30-procentowy udział w liczbie pasażerów. Wysoka pyozcja może zaskakiwać biorąc pod uwagę problemy przewoźnika, należy jednak zauważyć, że jest to liczba wpływowych, a więc na samej górze listy mogą się pojawiać nawet bankruci, bo przecież również oni mogą mieć wieli wpływ na kształt rynku.

Na piątej pozycji pojawia się Ireneusz Węgłowski – Prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego i wiceprezes ORBIS. To o tyle ciekawe, że dopiero zanim jest Witold Bańka – Minister Sportu i Turystyki. Może to i dobrze, że polityka nie ma dominujące wpływu na życie polskiej turystyki.

Pełna lista 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce w 2018 roku

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka /JUZ/ 19.02.2018