Andrzej Rodys jest autorem zbioru poezji „Randka retro. Poezja wybrane”, wydawnictwa Komograf. Jest to trzecia publikacja artysty ilustrowana obrazami wybranymi z kolekcji malarki Bogny Hiszpańskiej.
„Randka retro. Poezje wybrane” to zbiór wierszy Andrzeja Rodysa z trzech wydanych wcześniej tomów poetyckich: „Recuerdo”, „Pochwała herbaty”oraz „W poczekalni”, wzbogacony o nowe utwory. Teoretyk literatury i komparatysta profesor doktor habilitowany Eugeniusz Czaplejewicz, autor wstępu do zbioru poezji Andrzeja Rodysa powiedział o poecie: „Przekornie rozkwitł przed nami barwami jesieni poetycki archipelag Andrzeja Rodysa (…) Przekornie, skrząc się iskrami humoru i błyskotliwej inteligencji, a zarazem wnikliwie sięgając w głąb kulturoznawczej i mentalnej refleksji nad światem. Przewijał się nam jakoś w tym wszystkim motyw starości – ujętej zarówno lirycznie, jak i parodystycznie.”
Andrzej Rodys pisze o pamięci, czasie i przemijaniu. Jego poezja jest bardzo ciepła i liryczna. Niemnie twórca nad niczym się nie rozczula. Snuje natomiast głębokie refleksje nad światem. Profesor Eugeniusz Czaplejewicz, określa poezję twórcy jako „fenomen i przykład twórczości młodego poety w podeszłym wieku”.
Andrzej Rodys słynie ze swojej wielkiej miłości do Warszawy. Kocha przy tym warszawską gwarę i nie wstydzi się jej w swojej twórczości. Ocala gwarę w ten sposób w swoich wierszach. Sposób wymowy, leksyka, akcentowanie warszawskiej gwary szybko nie przeminie między innymi dzięki twórczości Andrzeja Rodysa. Podczas swych wieczorów autorskich poeta wielokrotnie wygłasza monologi w warszawskiej gwarze. Udaje na przykład podpitego warszawskiego taksówkarza, broniącego się przed mandatem.
Zbiór wierszy „Randka retro. Poezje wybrane” Andrzeja Rodysa wspaniale dopełniają ilustracje malarki Bogny Hiszpańskiej. Niesamowita jest unikalna technika artystki, która łączy mozaikę papierową dającą złudzenie migotania i ruchu, z akrylem.
„Cmentarz” (Wiersz z tomiku „Randka retro”)
groby milczą
jak milczy historia
wklęta w kamień
i wpisana w ziemię
nad grobami plafon ze śpiewu
gałęzi tak bardzo stuletnich
co będzie gdy tu zamieszkamy
czy będziemy cokolwiek widzieli
czy też cisza wokół nas zaciąży
i będziemy zdrętwiali
zdrewniali
czy ujrzymy wiewiórkę radosną
hasającą w cmentarnej alei
Andrzej Rodys to poeta, satyryk i artysta estradowy. Z zawodu ekonomista. Absolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, wcześniej studiował na Wydziale Polonistyki. Artystę cechuje niezwykle barwna osobowość. Andrzej Rodys jest twórcą autobiograficznej opowieści warszawskiej zatytułowanej „Karol Hardy i inni”. Jest również autorem tomików poetyckich.
Choć pisze od dawna, jako poeta zadebiutował w 2005 roku. Od tego czasu opublikował dziewięć książek. Jego wiersze, eseje i opowiadania ukazywane były w czasopismach tradycyjnych i w portalach internetowych. Przez wiele lat pełnił funkcję sekretarza redakcji kwartalnika „Sekrety Żaru”. Swoje utwory prezentował na scenie popularnego kabaretu literackiego „Pół serio” i w Teatrze Kamienica.
Andrzej Rodys to warszawski sposób bycia. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje ukochana Warszawa. Nazywany jest następcą „Wiecha”, czyli tworzącego w gwarze warszawskiej Stefana Wiecheckiego. Andrzej Rodys ma fenomenalną pamięć i niezwykłe zdolności aktorskie, co umila jego spotkania autorskie z czytelnikami. Występuje publicznie jako lektor, recytator utworów własnych oraz innych autorów. Andrzej Rodys otrzymał wiele nagród literackich. Należy do Stowarzyszenia Autorów Polskich.
Bogna Hiszpańska jest malarką z warszawskiej rodziny o bogatych tradycjach kulturalnych. Córka artysty Stanisława Hiszpańskiego. Tworzy obrazy bardzo dekoracyjne, wielobarwne, pełne uczuć i marzeń bliskich każdemu. Jej obrazy mają treść, są figuralne, przedstawiające. Jako jedyna w Polsce rozwija technikę mozaiki papierowej łączonej z powierzchniami malowanymi farbami. Bogna Hiszpańska miała ponad czterdzieści indywidualnych wystaw w kraju i za granicą. Jej liczne prace znajdują się w galeriach i w prywatnych domach w Polsce, Anglii, Francji, Gruzji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.
Agencja Informacyjna, Kultura /SYL/ 20.12.2020