Polska trzydziestka w europejskim tysiącu

 

W siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli miała miejsce premiera tegorocznego Raportu „1000 Companies to Inspire Europe”. Dokument pokazuje potencjał gospodarczy najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw w Europie. Tegoroczna, 3 publikacja uwzględnia 30 polskich organizacji.

Dokument „1000 Companies to Inspire Europe” jest przygotowany przez Giełdę Papierów Wartościowych w Londynie (London Stock Exchange). Wskazuje on rozwijające się oraz najbardziej dynamiczne małe i średnie przedsiębiorstwa zarejestrowane w Unii Europejskiej, o wysokim znaczeniu dla przyszłego wzrostu gospodarczego, innowacji i tworzenia miejsc pracy. Muszą się one wyróżniać pozytywnymi wynikami finansowymi na tle swojej branży.

Autorzy raportu „1000 Companies to Inspire Europe” zwracają uwagę na kluczowe znaczenie szybko rozwijających się przedsiębiorstw z sektora prywatnego.

Z dokumentu można dowiedzieć się, że tak dynamicznie rosnące przedsiębiorstwa są innowatorami, twórcami miejsc pracy i siłą napędową wzrostu gospodarczego. Mają one potencjał do przekształcenia gospodarki europejskiej i zapewnienia kolejnym pokoleniom przyszłości, na którą zasługują.

Twórcy dokumentu „1000 Companies to Inspire Europe” opracowując zestawienie skorzystali z baz danych porównujących informacje finansowe publicznych i prywatnych przedsiębiorstw w całej Europie oraz przeanalizowali kluczowe wskaźniki efektywności finansowej. Więcej szczegółów na temat metodologii można znaleźć w raporcie online na stronie www.1000companies.com.

Polskie organizacje uwzględnione w raporcie „1000 Companies to Inspire Europe” średnio osiągają rocznie po 63 mln euro przychodów i rosnących średni po 123 proc. rocznie.

Są wśród nich m. in.: Abet (producent betonów), Arlen (producent specjalistycznej odzieży ochronnej), Adamed (polska korporacja farmaceutyczno-biotechnologiczna), Allgame (dystrybutor elektroniki), Gadus (logistyka), Grecos (biuro podróży), Oknoplast (produkucent okien PVC, dodatków okiennych, drzwi zewnętrznych, rolet i wyrobów z aluminium), OTCF (właściciel odzieżowej marki 4F), Siltec (producent rozwiązań IT, energetycznych, radiokomunikacyjnych), MDM (producent akcesoriów dachowych), X-KOM (sklep internetowy handlujący elektorniką). Ciekwe jest to, że na liście nie znalazła się żadna firma notowana na GPW lub rynku NewConnect.

W raporcie „1000 Companies to Inspire Europe” autorzy umieścili m. in. prezentację Adamedu, jako jednej z trzech polskich przedsiębiorstw, podkreślając współpracę organizacji ze światem nauki, posiadającej ponad 180 patentów w większości krajów na świecie.

Spółka została doceniona za stały, konsekwentny wzrost przychodów w ciągu co najmniej trzech ostatnich lat. Zauważono także międzynarodowa działalność Adamedu – 8 przedstawicielstw międzynarodowych, dostępność produktów firmy w 65 krajach, a także ekspansję w regionie Azji Południowo-Wschodniej, po zakupie w 2017 r. pakietu kontrolnego najszybciej rozwijającej się wietnamskiej firmy farmaceutycznej Davi Pharm.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka /DEC/ 1.10.18