„Polish Market” wręczył Perły Polskiej Gospodarki

Na podstawie algorytmów opracowanych przez naukowców Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie powstaje unikalny ranking Pereł Polskiej Gospodarki ogłaszany przez anglojęzyczny magazyn ekonomiczny „Polish Market”.

 

11 grudnia, na Zamku Królewskim w Warszawie redakcja anglojęzycznego magazynu „Polish Market” ogłosiła laureatów XVI edycji Rankingu Perły Polskiej Gospodarki.

W roku 2002 Krystyna Woźniak-Trzosek, redaktor naczelna „Polish Market”, zainicjowała trwającą do dziś współpracę „Polish Market” z naukowcami, której efektem są stałe badania nad kondycją polskich przedsiębiorstw, publikowane w postaci corocznego Rankingu oraz Gala Pereł Polskiej Gospodarki. Każdego roku podczas uroczystości wręczane są statuetki dla najlepszych podmiotów gospodarczych.

Tegoroczna Gala Pereł Polskiej Gospodarki nawiązywała do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.  Tegoroczną uroczystość wręczenia „pereł” uświetnił występ młodych artystów i laureata nagrody Grammy Włodka Pawlika, poświęcony twórczości Stanisława Moniuszki. Wyjątkowym przeżyciem było słuchanie jazzowych interpretacji utworów Moniuszki w wykonaniu Włodka Pawlika.

„- Koniec roku to czas refleksji, przemyśleń podsumowań, ale także planów na przyszłość. Ekonomiści coraz częściej prognozują, że przyszły rok przyniesie schłodzenie gospodarki, wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego, z kolei naukowcy ostrzegają, że sztuczna inteligencja, którą tak bardzo się cieszymy, zawładnie niebawem światem, i stanie się dla nas niezwykle groźna. Ale zostawmy te ponure przepowiednie. Polska gospodarka jest jedną z najszybciej rozwijających się europejskich gospodarek posiadających wlasną walutę. Udało nam się utrzymać równowagę makroekonomiczną i stabilizację finansową.” – powiedziała podczas inauguracji gali redaktor naczelna magazynu „Polish Market”, Krystyna Woźniak-Trzosek.

 

Badanie rankingowe prowadzone przez naukowców ze Szkoły Głównej Handlowej obejmuje ponad 2 000 firm.

Naukowcy posługują się w swoich badaniach międzynarodowymi wskaźnikami audytorskimi. W zależności od przychodów z całokształtu działalności gospodarczej w okresie roku wyniosły przedsiębiorstwa kwalifikowane są jako Perły Duże (minimum 100 milionów złotych przychodów rocznie) i Perły Wielkie (powyżęj 1 miliarda złotych przychodów miesięcznie).  Udział w Rankingu nie wiąże się z żadnymi kosztami, co potwierdza jego rzetelny charakter.

Ogłoszenie wyników Rankingu jest jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w kraju i co roku gromadzi elity środowisk politycznych, biznesowych, naukowych oraz przedstawicieli świata kultury.

„- Tegoroczna gala magazynu „Polish Market” potwierdza, że największą siłą Polski jest przedsiębiorczość. Już dawno w jednym miejscu nie zebrało się tak wielu ludzi, których sukces oddziałuje pozytywnie zarówno na dochody państwa jak i siłę nabywczą obywateli” – mówi Jerzy Mosoń, dziennikarz, ekspert think tanku FIBRE. „- Te wskaźniki rosną i to właśnie w dużej mierze zasługa laureatów Rankingu Pereł Polskiej Gospodarki. Serdecznie im gratuluję. Będąc tu na Zamku Królewskim nie można jednak zapomnieć o kulturze. To historyczne miejsce jest bowiem ważne nie tylko dla ludzi gospodarki czy polityki, ale także dla osób związanych ze sztuką. Magiczny występ Włodka Pawlika, laureata nagrody Grammy, oddającego hołd innemu wybitnemu, polskiemu twórcy Stanisławowi Moniuszce to symboliczne zamknięcie tegorocznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.”

XVI Edycja Rankingu Pereł Polskiej Gospodarki

Duże Perły:
1 miejsce – Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.
2 miejsce – Petrax Trade S.A.
3 miejsce – AC S.A.

Wielkie Perły:
1 miejsce – Anwil S.A.
2 miejsce – Grupa Budimex
3 miejsce – Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

Perły Sektora Finansowego:
1 miejsce – Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.
2 miejsce – MetLife Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie i Reasekuracji S.A.
3 miejsce –Bank Gospodarstwa Krajowego

„- To dla nas wielkie wyróżnienie i uznanie ciężkiej pracy, jaką każdego dnia wykonują setki kierownków budów i tysiące inżynierów Budimexu. Obecnie realizujemy w Polsce ponad 300 kontraktów budowlanych. Co czwarty kilometr drogi bądź autostrady, które powstały w Polsce został wybudowany właśnie przez Budimex. Traktujemy to jako duże wyróżnienie, ale też zobowiązanie do tego, aby tę markę, mającą 50-letnią historię dalej rozwijać i wspólnie zmieniać otaczający nas świat – mówi dyrektor Michał Wrzosek, Grupa Budimex – zdobywca II. miejsca w kat. Perły Wielkie.

Podczas wydarzenia przyznawane są również nagrody Progress – Perły Innowacji dla najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw, instytutów naukowych oraz osobistości ze świata nauki.

Nagrody Progress – Perły Innowacji

Przedsiębiorstwo:
• Ankol Sp. z o.o.
• Energa S.A.
• NOVOMATIC Technologies Poland S.A.

Jednostka Naukowa:
• Instytut Chemii i Techniki Jądrowej

„- Ta nagroda wyróżnia nas w sposób szczególny, ponieważ na terenie Polski działamy już od dwudziestu lat, ale dopiero teraz udało nam się zdobyć tak prestiżową nagrodę. Jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi. Jeśli chodzi o przyszły rok to jedynym wyzwaniem może okazać się niewystarczająca w Polsce ilość pracowników w branży IT” – mówi Rafał Hędrzak dyrektor zarządzający Novomatic Technologies Poland S.A. – zdobywca Nagrody Progress Perły Innowacji w kategorii – Przedsiębiorstwa.

 

Oprócz ogłoszenia wyników Rankingu Pereł Polskiej Gospodarki, podczas Gali już po raz trzynasty wręczono Perły Honorowe wybitnym przedstawicielom w kategoriach: gospodarka, kultura, nauka, krzewienie wartości patriotycznych oraz krzewienie wartości społecznych. W ten sposób, co roku nagradzane są niekwestionowane autorytety w tych dziedzinach, a laureaci osobiście odbierają wyróżnienie podczas Gali.

Perły Honorowe

Gospodarka
• Zbigniew Inglot – Prezes Zarządu Inglot Sp. z o.o.
• Piotr Woźniak – Prezes Zarządu PGNiG S.A.
• Alicja Adamczak – Prezes Urzędu Patentowego RP
• Mirosław Bobrzyński i Roman Trzaskalik – Euro-Centrum S.A.

Nauka
• Prof. Tomasz Hryniewiecki – Dyrektor Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego
• Prof. Janusz Janeczek – Kierownik Katedry Geochemii, Mineralogii i Petrografii Uniwersytetu Śląski w Katowicach

Kultura
• Janusz Wawrowski – skrzypek
• Katarzyna Gaertner – kompozytorka
• Jolanta Pszczółkowska-Pawlik – pianistka i producent muzyczny

Krzewienie Wartości Społecznych
• Anna Dymna

Krzewienie Wartości Patriotycznych
• Fundacja Dorastaj z Nami

Sport
• Alicja Jeromin – lekkoatletka, multimedalistka Igrzysk Paraolimpijskich

Organizatorem Gali Pereł Polskiej Gospodarki tradycyjnie była redakcja anglojęzycznego magazynu ekonomicznego „Polish Market”, który już od 1996 roku na swoich łamach promuje polską gospodarkę, naukę i kulturę na całym świecie.

„- Polską przedsiębiorczość trzeba promować na wiele sposobów, nie tylko w celach „czysto” biznesowych. Prezentowanie i nagradzanie polskich firm ma też ważny aspekt społeczny – pomaga Polakom uwierzyć, że sukces jest możliwy, że można go osiągnąć w Polsce, a nie na emigracji, z polskim kapitału a nie na służbie międzynarodowych korporacji” – mówi Miłosz Manasterski, Redaktor Naczelny Agencji Informacyjnej. „- Perły Polskiej Gospodarki przyznawane przez magazyn „Polish Market” to świetna promocja sposobu myślenia o Polsce jako wielkiej gospodarce o ciągle rosnących możliwościach. Mam nadzieję, że ten ranking wzbudzi w wielu Polakach ambicję by do niego dołączyć i zdobyć te perły w przyszłości.”

Patronatu honorowego nad Galą udzielili: Marszałek Senatu – Stanisław Karczewski, Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosław Gowin, Minister Inwestycji i Rozwoju – Jerzy Kwieciński, Minister Przedsiębiorczości i Technologii – Jadwiga Emilewicz, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jan Ardanowski, Minister Sportu i Turystyki – Witold Bańka, Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich – prof. Jan Szmidt, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka /EST/ 18.12.2018