Polacy przeciwni wzrostowi VAT na napoje owocowe

 

Aż 68 proc. Polaków będzie niezadowolona jeżeli rząd przyjmie podwyżkę VAT z 5 proc. na 23 proc. na napoje owocowe z wysoką zawartością soku, wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla Super Expressu. 77 proc. ankietowanych bardzo źle lub źle oceniła poszukiwanie wpływów budżetowych poprzez właśnie tę podwyżkę.

 

Ministerstwo Finansów od listopada forsuje zmiany stawek VAT. Wśród licznych zmian największe kontrowersje budzi podwyżka podatku na napoje owocowe z wysoką zawartością soku. Pomysł podniesienia VAT na te produkty skrytykowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz jednogłośnie sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Mimo tych głosów MF skierowała projekt do sejmu, gdzie po burzliwej debacie parlament odłożył w czasie prace nad projektem. Jak pokazuje najnowszy sondaż to słuszna decyzja, która musi zakończyć się odrzuceniem podwyżki.

Napoje owocowe są niezwykle popularne w Polsce. Dziewięciu na dziesięciu Polaków pije je regularnie, a jedna czwarta spożywa je kilka razy w tygodniu. Podwyżka VAT może oznaczać podwyżkę cen nawet o 1,3 zł na litrze napoju. Już teraz 40 proc. ankietowanych uznaje ceny napojów zbyt wysokie.

Resort Finansów zakładał, że podwyżka spowoduje, że Polacy po podniesieniu cen na napoje owocowe wybiorą 100 proc. soki lub nektary. Branża producentów i sadowników ostrzegała, że takie podejście jest życzeniowe i nie poparte faktami.

Na innych rynkach konsumenci w większości wybierali tańsze napoje gazowane, w większości produkowane przez zagraniczne koncerny. Sondaż Pollster wskazuje, że tak zrobiłoby prawie 30 proc. Polaków. Ponad 40 proc. ograniczyłaby po prostu spożycie napojów, a 6 proc. całkowicie przestałoby je kupować. Oznacza to wielki spadek popytu na produkty.

Równocześnie podwyżka doprowadziłaby do zmniejszenia zawartości soku w napojach.

Na polskim rynku występują produkty, w których zawartość naturalnego składnika to nawet 62 proc.. Średnia europejska to 10 proc. i do tej wartości spadałby skład napojów. Wraz z zmniejszającym się popytem wywoła to spadek zapotrzebowania producentów na owoce nawet o 150 tys. ton. Oznacza to pogłębienie problemów sadowników.

Sadownicy cierpią obecnie z powodu niskich cen skupu wywołanych klęską urodzaju. Dodatkowo presja ze strony Chin czy Ukrainy stwarza problemy w eksporcie. Od 2014 r. eksport owoców do Rosji jest wstrzymany z powodu embargo. Podwyżka VAT na napoje owocowe o wysokiej zawartości soku oznacza, więc dodatkowy cios w polską wieś. Tymczasem 82 proc. ankietowanych stwierdza, że rząd powinien wspierać polskich rolników i producentów. Podobny odsetek uważa, że podatki od towarów i usług w Polsce są zbyt wysokie.

Sondaż Pollster został przeprowadzony na grupie 1023 dorosłych Polaków 21-22 marca 2019 r.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /IWK/ 01.04.19