Paweł Korab Kowalski „W czasie i przestrzeni”

 

Niebawem Paweł Korab Kowalski zaprezentuje wybór prac z najnowszej serii „W czasie i przestrzeni” oraz przypomni kilka prac z poprzednich cykli m.in. „Human Exit”, „Isolation 2020” czy „Improvisus”. Wszystko za sprawą wystawy artysty w Galeria (-1) w Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Paweł Korab Kowalski w swoim malarstwie inspiruje się naturą i tym w jaki sposób wchodzi ona w interakcję z człowiekiem pozostając z nim w harmonii lub w konflikcie. Malarz porusza się na granicy abstrakcji i figuratywności. Maluje farbami, które sam tworzy z pigmentów i żywicy akrylowej na płótnach i obiektach znalezionych.

Najnowszy cykl prac „W czasie i przestrzeni” Pawła Korab Kowalskiego to malarska podróż w czasie i przestrzeni inspirowana podbijaniem kosmosu przez człowieka, rozwojem programu komercyjnych lotów, poszukiwaniem innych planet, na których możliwe jest życie, lądowaniem łazików na planecie Mars i wysyłaniem sond na księżyce Jowisza i Saturna. Artystę interesuje to co leży na granicy świata poznanego i tego jeszcze nie-zobaczonego. Paweł Korab Kowalski przygląda się granicy między abstrakcją a figuratywnością i zadaje pytanie czy ona w ogóle istnieje. Podążając bowiem ku nieskończoności przy obserwacji makro i mikrokosmosu nieustannie dostrzegamy jak bardzo złudne, nieprawdziwe i niepełne jest nasze codzienne postrzeganie świata.

„Sztuka Pawła Korab Kowalskiego nie daje się określić jedną syntetyczną definicją. Jest to malarstwo z każdym kolejnym obrazem zmieniające się w sensach, celach i poszukiwaniach. Raz bywa to światło, kiedy indziej przestrzeń albo rodzaj kompozycji lub barwa, albo też niekiedy wszystko naraz. Można by pomyśleć, że każdy z tych obrazów został namalowany przez kogoś innego.” – Uważa Bożena Kowalska. – „Ale mimo ich skrajnej różnorodności łączą je zawsze w nich obecne dwa nurty cech wspólnych podporządkowane osobowości artysty. Po pierwsze we wszystkich jego pracach dominuje rys niemierzalnego, ale intensywnie odczuwalnego porządku, zmierzającego do czytelnej geometrii. Drugim spoiwem, określającym twórczość Pawła Korab Kowalskiego, i równie istotnym jak tendencja porządkowo-geometryczna, jest nierozerwalny związek jego malarstwa z przyrodą czy szerzej z Naturą, czy jeszcze szerzej z kosmosem. Tu oba się przenikają. Są bowiem dwiema ścieżkami rozwoju tej samej twórczości, nacechowanej tymi samymi właściwościami, tej samej osobowości. Wyjątkowa, zadziwiająca różnorodność tej sztuki i równoczesna jej jedność stanowią szczególną, absorbującą wyobraźnie specyfikę twórczości Pawła Korab Kowalskiego.” – Twierdzi Bożena Kowalska.

Juliusz Erazm Bolek: Monochrome

Paweł Korab Kowalski przedstawia świat „możliwy”, którego wszak nikt jeszcze nie oglądał będąc postawionym w roli autentycznego obserwatora. Przedstawione przez Malarza sceny i zjawiska mogą rozgrywać się w odległości lat świetlnych od ziemi – dziś niedostępne, a jutro być może na wyciągniecie ręki biorąc pod uwagę szybko postępującą technologię. Niektóre elementy obrazów Pawła Korab Kowalskiego są widzowi znajome, ziemskie a inne wymykają się racjonalnemu zrozumieniu i ludzkiemu doświadczeniu. Paweł Korab Kowalski uzmysławia wątpliwość ustalonego porządku tego co abstrakcyjne a co figuratywne – świat przedstawiony w obrazach może okazać się pejzażem hiperrealistycznym.

Paweł Korab Kowalskiartysta Plastyk. Jest absolwentem Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem z projektowania graficznego w pracowni prof. Juliana Pałki oraz aneks z malarstwa w pracowni prof. Antoniego Kowalskiego (1999). Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą (Królestwo Niderlandów, Republika Federalna Niemiec, Republika Francuska).Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat ogólnopolskiego konkursu Obraz 2000, uczestnik XV Triennale grafiki w Kanagawie w Japonii i wystawy malarstwa w Museum Svenstein w Holandii. Ostatnie wystawy: „Et Le Corps Apparait” – Galeria Espace Vera, (Paryż, 2018 r.); „Ucieleśnienie” – Ney Gallery (Warszawa, 2017 r.); „Above Cloud Level” – RH Galleri (Freiburg, 2014 r.)

Kama Zboralska: Kierunek sztuka

Ekspozycja malarstwa „W czasie i przestrzeni” Pawła Korab Kowalskiego będzie dostępna dla publiczności od 23 lutego do 23 marca 2023 roku w Galeria (-1) w Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 w Warszawie. Kurator wystawy jest Kama Zboralska. 21 marca 2023 o godz. 19.00 odbędzie się autorskie oprowadzanie po wystawie „W czasie i przestrzeni”.

Agencja Informacyjna, Kultura, /DEC/ 10.02.2023