Orkiestra pobiła własny rekord

Jurek Owsiak ogłosił wynik tegorocznej zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Padł nowy rekord. Wszystkie sztaby i wolontariusze zebrali łącznie 126.373.804,34 zł!

14 stycznia 2018 roku odbył się 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Udział w zbiórce wzięło łącznie 1.700 sztabów, zarówno w Polsce i za granicą. Kwestę prowadziło 120.000 wolontariuszy.

 

Cieszymy się, że nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie graliśmy.” – Podkreślił na konferencji prasowej w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka Jurek Owsiak, prezes Fundacji WOŚP. – „Świat potrzebuje zobaczyć, jak robimy coś fantastycznego, dobrego, made in Poland. To jest właśnie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”.

Celem zbiórki było pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”.

Pieniądze zostaną przeznaczone głównie dla oddziałów neonatologicznych. Neonatologia była celem finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3.844 urządzenia medyczne za łączną kwotę 121.909.333,39 zł. Rodzice najmniejszych pacjentów mogą dziś, w razie potrzeby, liczyć na gotowość do pracy 1.160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków czy 344 kardiomonitorów.

„Nie wierzyliśmy w to, co widzieliśmy sprawdzając stan finałowego rachunku bankowego.” – Opowiadał Jurek Owsiak. – „Już w dniu akcji nie było wątpliwości, że razem z Polakami pobiliśmy po raz kolejny rekord solidarności i bycia ze sobą, że znów zadziwiliśmy świat! To, co działo się tego dnia i co pokazaliśmy jako wielka, obywatelska społeczność, buduje serca i daje ogromną wiarę w rozsądek i wrażliwość Polaków. Ale tak ogromnego wyniku finansowego nie spodziewał się nikt! Polacy, jesteście najlepsi, jesteście kochani! Dziękujemy za Wasze zaufanie, kłaniamy się Wam w pas i obiecujemy, że jak zawsze każdą Waszą złotówkę wydamy najlepiej jak się da dla ratowania życia i zdrowia dzieci w polskich szpitalach.

Dla porównania, podczas jubileuszowego, 25. Finału WOŚP, który odbył się 15 stycznia 2017 roku zebrano łącznie 105.570.801,49 zł, czyli o ponad 20 mln mniej, niż w tym roku.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, 12.03.2018 (SGO)

Fot. By Ralf Lotys (Sicherlich), CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34687107