17 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień bez Długów. Ma on uświadomić społeczeństwu jak dużym problemem są zadłużenia Polaków, a także jak ważne jest dążenie do pozbycia się zaległości. W tym roku święto zainicjowane przez Grupę KRUK obchodzone będzie po raz dwunasty.
Zadłużenia Polaków to istotny problem, z którym borykają się miliony ludzi. Co gorsza, według statystyk, wiele z tych osób nie ma pojęcia jak radzić sobie z pozbyciem się zadłużeń. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na to, że życie bez długów jest znacznie prostsze. Ma także pomagać w stawieniu czoła problemowi zadłużeń.
Wielu Polaków wkracza w dorosłe życie przy wsparciu kredytami. Młodzi ludzie zadłużają się w celu kupna mieszkania, auta, a nawet mniejszych sprzętów, jak telefon, komputer, sprzęt RTV czy AGD. Dużą popularnością cieszą się także kredyty konsumpcyjne. Polacy wspierają się również pożyczkami para bankowymi, co w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do poważnych problemów finansowych.
Kredyty nie są złym rozwiązaniem, jednak tylko wtedy, gdy konsumenci potrafią je kontrolować. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Utrata pracy, problemy prywatne czy niespodziewany większy wydatek mogą mocno zachwiać domowym budżetem i doprowadzić do przerwania płynności finansowej. Taka sytuacja prowadzi do braku możliwości spłacania zobowiązań, a w konsekwencji do poważnych problemów. Ogólnopolski Dzień Bez Długów ma wspomóc Polaków, pokazując im różne formy pomocy, jak również wskazując instytucje specjalizujące się w takiej pomocy.
Ogólnopolski Dzień Bez Długów zainicjowany został przez Grupę KRUK, która zajmuje się procesami windykacyjnymi. Pierwsze święto odbyło się 17 listopada2009 roku. wydarzenie wywołało tak duże zainteresowanie, zarówno wśród Polaków jak i instytucji finansowych, że na stałe wpisało się w kalendarz świąt. 17 listopada 2020 roku Ogólnopolski Dzień Bez Długów obchodzony będzie po raz dwunasty.
Tegoroczne obchody będą tym istotniejsze, ze wielu Polaków znalazło się w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej. W wyniku panującej pandemii sporo osób straciło pracę, części pracownikom zmniejszono wynagrodzenie. To dodatkowo pokazało, że życie z zadłużeniem nie jest łatwe. Niespodziewana sytuacja losowa w każdej chwili może przynieść skutek w postaci braku możliwości spłaty kredytu w wyznaczonym terminie. To także generuje często dodatkowe odsetki, a dłużnicy wpadają w pętlę finansową, z której wyjście bez profesjonalnej pomocy czasem jest po prostu niemożliwe.
Agencja Informacyjna, Gospodarka /now/14.11.2020