Nowe na mazowieckich torach

 

W ciągu najbliższch lat na torach w województwie mazowieckim pojawi się ponad 50 nowych składów pociągów, których zakup w znacznej części zostanie sfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Koleje Mazowieckie zawarły z Centrum Unijnych Projektów Transportowych  umowy o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej czterech projektów związanych z zakupem nowego taboru o łącznej wartości 1,4 mld zł.  Unia Europejska będzie partycypować w zakupach nowych pociągów w kwocie 580 mln zł  pochodzących z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Za dwa lata Koleje Mazowieckie będą już eksploatować 12 nowych pociągów pochodzących z programu. Za trzy lata pojawi się kolejne 12 nowych składów a za cztery lata dołączy do nich 31 nowych pociągów.

Od strony formalnej inwestycja jest podzielona na 4 oddzielne projekty dla różnych tras: Sochaczew – Warszawa – Celestynów, Skierniewice – Warszawa – Mińsk Mazowiecki, Warszawa – Wołomin Słoneczna, Warszawa – Zielonka, i Góra Kalwaria – Czachówek – Warszawa – Modlin.

– „Nowe pociągi to dobra informacja dla mieszkańców m.in. Zielonki, Wołomina, Mińska Mazowieckiego, Celestynowa, Góry Kalwarii, Skierniewic, Sochaczewa czy Modlina – to na trasach obejmujących te miasta będą w 2022 roku kursowały w komplecie nowe pociągi” – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik.

– „Nasze plany zakupowe są bardzo ambitne, dlatego musieliśmy kreatywnie podejść do kwestii finansowania tych śmiałych zamierzeń. Dzięki świetnie napisanym projektom udało się otrzymać ogromne dofinansowanie w ramach konkursu ogłoszonego przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Przypomnę, że tydzień temu podpisaliśmy umowę z dwoma bankami: PKO BP oraz BGK na kredyt w wysokości ponad miliarda złotych. Ta umowa jest dla nas dowodem zaufania i świadczy o tym, że Koleje Mazowieckie to pewny finansowo partner” – dodał członek zarządu i dyrektor finansowy Kolei Mazowieckich Cezary Lewandowski.

Koleje Mazowieckie to jeden z największych przewoźników kolejowych w Polsce. W 2017 r. Koleje Mazowieckie przewiozły ponad 62 miliony podróżnych.