Nowa pasja w Czechowica-Dziedzicach

 

Czechowice-Dziedzice znane są m. in. z tego, że mieszka w nim bardzo wielu fanów kina, co sprawia, że w tym mieście najczęściej chodzi się do kina. Od kilku lat przybywa też miłośników literatury, a to za sprawą Festiwalu Poezji Słowiańskiej.

 

7 Festiwal Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice 2019 odbędzie się w dniach 14-16 października 2019 roku. Jest to edycja: Londyn – Warszawa – Czechowice-Dziedzice. Na Festiwal zaproszono poetów, krytyków, tłumaczy, znawców literatury z: Litwy, Bułgarii, Ukrainy, Włoch, Belgii, Anglii. Przyjadą równie poeci z wielu miast Polski, a szczególnie Podbeskidzia i Śląska.

Organizatorzy spodziewają się około 80 tówrców. Goście Festiwalu będą występować w Czechowicach-Dziedzicach, Bielsku-Białej i Krakowie.

 

7 Festiwal Poezji Słowiańskiej rozpocznie się w poniedziałek, 14 października 2019 roku, o godz.12oo, w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, w Piwnicy Muz spotkaniami z Maciejem Szczawińskim i prof. Marianem Kisielem. Następnie o godz. 13.30 odbędzie się Gala Festiwalu również w MDK-u, w sali widowiskowej. Wieczorem ok. 17.00, w Piwnicy Muz odbędą się spotkania: „Poetyckie akcenty ukraińskie”, (prezentować się będą poeci z Ukrainy i polscy poeci publikowani na Ukrainie) oraz „Podróże poetyckie – Międzynarodowy Festiwal Poezji Guntur-Indie”.

 

We wtorek, 15 października, o godz. 8.15 rozpoczną się spotkania w szkołach średnich w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach, później w „Plastyku” czyli w Zespole Szkół Plastycznych Bielsko-Biała oraz Zespole Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej. O godz. 13.00 odbędzie się Sesja Literacka w Książnicy Beskidzkiej. Gośćmi będą: krakowski poeta Józef Baran oraz wykład prof. dr hab. Anny Węgrzyniak, a tematem będzie „Powiew wolności” (o Skamandrytach). Wieczorem, o godz. 17.00, organizatorzy zapraszają na „Konfrontacje poetyckie” w Kubiszówce czyli w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej.

 

W środę 15 października uczestnicy udadzą się do Krakowa, ze studyjną wizytą wiodącą szlakiem poetów „Od Długosza do Miłosza”. Na godz. 17.00 zaplanowano czytanie wierszy w Piwnicy pod Baranami.

 

Wszystkim spotkaniom towarzyszyć będzie promocja wydanej antologii poezji festiwalowej „Złączeni słowem”. Inicjatorem i menedżerem Festiwalu Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice jest poeta Ryszard Grajek. Organizatorami 7 edycji tego wydarzenia są: Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach oraz Stowarzyszenie Autorów Polskich Oddział Bielsko-Biała, a współorganizatorami są Ośrodki Kultury miast, w których odbywają się wydarzenia. Festiwal odbywa się pod patronatem: Burmistrza Czechowic-Dziedzic.

 

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna,  Kultura /BEJ/ 16.09.2019