Szymon Augustyniak "Mimochodem"

Mimochodem o chodzeniu

 

Jedną z najbanalniejszych rzeczy jest chodzenie. Okazuje się, ze nie koniecznie. Szymon Augustyniak uznał, że jest to temat na książkę. Tak powstała publikacja „Mimochodem. O chodzeniu”.

Być może książka „Mimochodem. O chodzeniu”, która napisał Szymon Augustyniak nie odpowie na „wszystko co chcielibyście wiedzieć o chodzeniu, ale baliście się zapytać”, ale przedstawi tę czynność w tylu osłonach, że czytelnik z pewnością będzie zadziwiony. Blisko trzystustronicowa książka dostarcza wiele ciekawych informacji.

Jak to udowadnia w swojej publikacji Szymon Augustyniak chodzenie nie musi być banalne, albo inaczej okazuje się, ze banał może być bardzo interesujący.

„Niniejsza książka nie jest naukową rozprawą z jednej prostej przyczyny: nie jestem uczonym.’ – Wyjaśnia Szymon Augustyniak – autor książki „Mimochodem. O chodzeniu”. – „Spiritus movens całości stały się nogi, nie głowa. Jako amator przechadzek starałem się zabrać jak największą liczbę faktów i ciekawostek. Nie wyczerpuję jednak tematu, bo nie jest to możliwe. Chcę, aby czytelnik w rozwijaniu wiedzy mógł iść (i iść i iść i iść…) własną drogą.”

Marcin Rosołowski w recenzji książki „Mimochodem. O chodzeniu” Szymona Augustyniaka, opublikowanej w dzienniku „Polska The Times” napisał:

„Podobno dobry kucharz jest w stanie przyrządzić doskonałą potrawę z najbardziej prostych, banalnych składników. To samo tyczy się autorów. Szymon Augustyniak udowodnił, że przyziemny temat chodzenia to materiał na niemal trzysta stron ciekawej lektury. Historycznej, ale bez przeładowania faktami, za to pełnej dygresji i anegdot.”

Natomiast Maria Derejczy-Zwierzyńska na swoim blogu „Czytelnia mola książkowego dodaje:

„Mamy tutaj całkiem niezłą lekcję historii. Autor pokazuje bowiem, jakie znaczenie miało chodzenie na przełomie wieków. (…) Nie musicie obawiać się tego, że autor posługuje się niezrozumiałym językiem i prowadzi wykład, nic z tych rzeczy. Szymon Augustyniak urzekł mnie swoim poczuciem humoru. Nie spodziewałam się, że o zwykłych butach można mówić w taki sposób”.

Szymon Augustyniak
Szymon Augustyniak

Szymon Augustyniak ukończył Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Po studiach zajmował się dziennikarstwem. Interesował się tematyka kulturalną. Pisał recenzje filmów i książek. Jako copywriter pracował w kilku sieciowych agencjach reklamowych takich jak: Ogilvy, Young & Rubicam, grupa TBWA. Jego prace zysłały uznanie,czego dowodem jest, że został wyróżniony kilkunastoma nagrodami na polskich i międzynarodowych konkursach reklamy (np. Złote Orły, Crakfilm, Euroshorts).

 

 

 

 

Przez ostatnie parę lat pokonał pieszo ponad 30.000 kilometrów: codziennym chodzeniem po mieście, do oddalonej o kilkanaście kilometrów pracy oraz w czasie wakacyjnych wędrówek i weekendowych wycieczek.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /BEJ/ 23.10.2018