Międzynarodowy Dzień Tańca

„O tańcu nie da się pisać, taniec trzeba tańczyć.” To słowa Paulo Coelho i chociaż są bardzo prawdziwe to jednak czasem warto o tańcu także napisać, by przypomnieć jak jest ważny. Taniec to język ciała, to ruch, ulotna i niepowtarzalna chwila. Dla niektórych taniec to styl życia i sposób na nie. 29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca.

Międzynarodowy Dzień Tańca został ustanowiony w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego będącego pod auspicjami UNESCO. Data obchodów tego święta, 29 kwietnia, upamiętnia chrzest francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a.Od początku obchodów święta, co roku inny artysta związany z tą formą sztuki, przygotowuje orędzie wygłaszane w związku z  rocznicą.

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Tańca, tak jak i obchody pozostałych świąt, są utrudnione. Nie będzie można cieszyć się wspólnym tańcem ani uczestniczyć w plenerowych imprezach edukacyjno-artystycznych, jednakże instytucje sztuki przygotowują szereg atrakcji dla miłośników tej formy sztuki.

Taniec jest ruchem, niekiedy bardzo intensywnym, a ruch jest teraz wszystkim bardzo potrzebny. Siedzenie w domach mocno wszystkich ogranicza, uniemożliwiając spacery, bieganie oraz inne formy ruchu na świeżym powietrzu.

W tym dniu, w ramach świętowania, dobrze jest puścić ulubioną muzykę i poddać się temu jakże potrzebnemu ruchowi. W końcu jak powiedział Colin Harrison:

„Taniec budzi nasze ciało oraz drzemiącą w nim moc i duszę.”

Z okazji 29 kwietnia zespół Agencji Informacyjnej życzy wszystkim miłośnikom tańca roztańczonego dnia a także czerpania radości z tańca na co dzień.

Poniżej zapraszamy do obejrzenia kultowej sceny tanga z filmu „Zapach kobiety”:

Agencja Informacyjna

Agencja Informacyjna, Kultura /now/28.04.2020