Lotos uruchomił Niebieski Szlak

 

Kierowcy samochodów elektrycznych i hybrydowych   od 26 października mogli cieszyć się się swobodnym przejazdem autostradami A1 i A2  pomiędzy Trójmiastem a stolicą Polski.

Niebieski Szlak to nowy projekt Grupy Lotos umożliwiający swobodne podróżowanie między miastami dla posiadaczy samochodów elektrycznych.

Lokalizacja punktów ładowania została zaplanowana w taki sposób, aby najdłuższy odcinek pomiędzy nimi nie przekraczył długości 150 km. Każda stacja ładowania na Niebieskim Szlaku posiada kilka stanowisk i została wyposażona w ładowarkę o łącznej mocy 150 kW obsługującą trzy międzynarodowe standardy elektromobilności.

Przez pierwszy miesiąc kierowcy na Niebieskim Szlaku bezpłatnie naładowali baterie pojazdów elektrycznych ponad 300 razy. Średni czas ładowania baterii wyniósł kilkadziesiąt minut. Długość ładowania samochodów elektrycznych w dużym stopniu zależy od rodzaju i stanu technicznego baterii, stylu jazdy czy warunków atmosferycznych. Ciągle zdecydowanie szybsze jest nalewanie paliwa do baku, ale technologie ładowania pojazdów elektrycznych są nieustannie rozwijane i przyśpieszają. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych podało, że w Polsce zarejestrowanych jest blisko tysiąć samochodów zasilanych tylko bateriami elektrycznymi oraz działa już około 300 punktów ładowania.

Koncern LOTOS testuje już 12 ładowarek, ale w ciągu kilku lat planuje uruchomić kolejne 38.

Ładowarki Lotosu Będą zlokalizowane nie tylko na północy czy w centrum kraju, ale również przy trasach zachodniej i południowej Polski. W projektach uwzględniono budowę kolejnych punktów przy drogach ekspresowych i autostradach.

LOTOS realizuje warty 1 mln euro projekt, współfinansowany do wysokości 50% kosztów przez Unię Europejską, który polega na przeprowadzeniu prac studyjno-badawczych, analiz danych dotyczących wykorzystania i funkcjonowania utworzonej w ramach pilotażu infrastruktury, systemu obsługi klienta, zachowań oraz preferencji klientów korzystających z usług ładowania pojazdów elektrycznych.

Projekt jest częścią strategii  Grupy LOTOS na lata 2017-2022, dotyczącej rozwoju na nowych perspektywicznych rynkach (elektromobilność, CNG, LNG, wodór).

Koncern dąży do uzyskania pozycji lidera w obszarze paliw nowej generacji.

Grupa LOTOS to polska grupa kapitałowa, która wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Do grupy należy, znajdująca się w Gdańsku, jedna z najnowocześniejszych europejskich rafinerii, gdzie surowiec przerabiany jest głównie na wysokiej jakości paliwa, w tym paliwa premium – LOTOS Dynamic, a także paliwo lotnicze i żeglugowe. LOTOS zajmuje też pozycję drugiego przewoźnika kolejowego w kraju. LOTOS to także czołowy producent asfaltów drogowych, olejów silnikowych oraz smarów do samochodów, samolotów, pociągów, statków, a nawet pojazdów techniki wojskowej. LOTOS Paliwa to spółka z Grupy Kapitałowej LOTOS, która zarządza siecią niemal 500 stacji paliw zlokalizowanych na terenie całej Polski.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka /EST/ 23.11.2018

 

AI World
Gospodarka
Home
Opinie
Kultura