Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

Bookcrossing to idea wędrujących książek, po polsku tłumaczona jako wymiana książek lub książka w podróży. Pomysł ten ma na celu nieodpłatne przekazywanie książek poprzez pozostawianie ich w miejscu publicznym. Znalazca takiego egzemplarza może wziąć go ze sobą, przeczytać i podać dalej. W bibliotekach albo na świeżym powietrzu można znaleźć specjalne półki bądź gabloty związane z bookcrossingiem.

Idea bookcrossingu narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki, ale szybko rozprzestrzeniła się na wiele innych krajów. Książko-krążenie narodziło się w Polsce w 2003 roku. Uruchomiono wówczas pierwszy polski portal na ten temat, który istnieje do dziś – www.bookcrossing.pl.

15 czerwca bookcrosserzy w Polsce obchodzą Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. Organizowane są wtedy różne happeningi w szkołach, bibliotekach i innych środowiskach kultury. W 2021 roku odbywa się już 18. edycja tego wydarzenia, a jego hasło przewodnie brzmi: „Czytajmy książki, dzielmy się z innymi radością czytania”.

Jak spędzić uczcić Święto Wolnych Książek? Oto propozycje ekspertów z www.bookcrossing.pl:

1. Zrób zdjęcie swojej ulubionej książki.

2. Wykonaj krótki filmik wędrówki wybranej książki – może ona być przekazywana z rąk do rąk, może podróżować między półkami bookcrossingowym czy biblioteczkami plenerowymi

3. Nagraj film, czytając ulubioną książkę, np. w plenerze i zakończ sentencją: Czytajmy książki, dzielmy się z innymi radością czytania.

4. Swoje zdjęcia lub filmy wrzuć na swój facebookowylub instagramowyprofil, a post otagujhasthagiem #swietowolnychksiazek, #bookcrossing (do 20 czerwca).

Może być to ciekawa i niebanalna propozycja do zrealizowania w miejskiej lub szkolnej bibliotece, a nawet w mieście.

W Polsce jest już sporo oficjalnych punktów, gdzie można zostawić lub wziąć książkę, między innymi w Warszawie: InfoDworzec – Warszawa Centralna, Aleje Jerozolimskie 54.

Agencja Informacyjna, Kultura /JUG/ 11.06.2021