Międzynarodowy Dzień Muzyki

 

Klasyczna, jazz, blues, rock czy pop to tylko niektóre z wielu gatunków muzyki. Każdy z nich ma wielu oddanych zwolenników na całym świecie. Muzyka wpływa na nastrój, poprawia humor, a nawet łagodzi ból. 1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki.

Międzynarodowy Dzień Muzyki ustanowiony został w 1975 roku. Zainicjował go ówczesny Prezydent Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą organizacji UNESCO, Yehudi Menuhina. Święto miało na celu przedstawienie muzyki w sposób, który pozwoli ja kojarzyć jako dobro ludzkości. Miało też promować muzyków jako twórców tworzących piękno. Międzynarodowy Dzień Muzyki  to również okazja do wielu ciekawych koncertów, a także wielu około muzycznych wydarzeń kulturalnych. W Polsce głównym wydarzeniem związanym z Dniem Muzyki jest coroczna gala wręczenia nagród Koryfeusza Muzyki Polskiej. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku oraz Nagroda Honorowa. Organizatorem gali jest Instytut Muzyki i Tańca. W związku z sytuacją wywołana przez pandemie tegoroczna gala odbędzie się z lekkim opóźnieniem, 7 listopada 2020 roku.

Yehudi Menuhin to amerykański wirtuoz skrzypiec i dyrygent, mimo iż większą część swej kariery realizował w Wielkiej Brytanii, chętnie odwiedzał Polskę. Wielokrotnie koncertował w Poznaniu. Jego znaczenie dla polskiej muzyki jest ogromne, bowiem to dzięki niemu powstała Sinfonia Varsovia, dziś jedna z najlepszych orkiestr świata. Na początku lat 80-tych Yehudi Menuhin koncertował z Polską Orkiestrą Kameralną Jerzego Maksymiuka (jeden z koncertów zagrał dla Jana Pawła II w Castel Gandolfo). Wówczas Franciszek Wybrańczyk, założyciel i wieloletni dyrektor Polskiej Orkiestry Kameralnej, zaproponował Menuhinowi utworzenie orkiestry specjalnie dla niego. I tak, początkowo bez subwencji państwowej, powstała Sinfonia Varsovia, obecnie zaliczana do światowej czołówki muzycznej. Yehudi Menuhin w ciągu 15 lat zagrał z Sinfonią Varsowią ponad 500 koncertów na wszystkich kontynentach.

Instytut Muzyki i Tańca to państwowa instytucja kultury, której podstawową misją jest działalność na rzecz rozwoju kultury muzycznej i tanecznej w Polsce. Instytut prowadzi własne programy rezydencyjne, twórcze, naukowe, wydawnicze i stypendialne, które adresowane są do polskiego środowiska muzycznego i tanecznego. Realizuje je w formule konkursowej. Instytut Muzyki i Tańca zajmuje się także prowadzeniem programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako instytucja zarządzająca.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura / now / 30.09.2020