Koniec bestsellerowej trylogii Marka Kozubala i Marcina Falińskiego

„Operacja Retea” to najnowsza książka Marka Kozubala dziennikarza śledczego i poszukiwacza zaginionych dzieł sztuki oraz Marcina Falińskiego byłego oficer Agencji Wywiadu. Publikacja jest finałem odsłony historyczno-szpiegowskiej trylogii.

Dwie pierwsze książki trylogii „Operacja Rafal” i „Opercja Singe” opowiadają historię portretu młodzieńca Rafaela Santi. Arcydzieło zaginęło w trakcie II wojny światowej, odnalazło się w 1990 r. w Iraku.

W drugiej książce „Operacji Singe” zostały ujawnione tajne dokumenty żołnierzy z armii gen. Władysława Andersa. W ostatniej części „Operacja Retea” autorzy analizują proces indoktrynacji, wychowywania oraz działalności nielegałów. Marcin Faliński i Marek Kozubal dają czytelnikowi niepowtarzalną okazję, by przeżyć jedno z najważniejszych wydarzeń w historii światowego wywiadu.

„Książka „Operacja Retea” to też dreszcowiec polityczny.” – Oświadczył podczas wieczoru autorskiego w Galerii Delfiny, zorganizowanego przez Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego, Marek Kozubal. – „Książka opisuje etap zmiany władzy w polskim parlamencie. Przedstawione jest jak zmiana rządu wpływa na funkcjonowanie służb specjalnych.” – Mówi Marek Kozubal.

Duży sukces książek „Operacja Rafael” i „Opercja Singe” sprawił, że rozpoczęto prace nad przygotowaniem scenariusza do ekranizacji całej trylogii.

– „Pragniemy aby udało się zekranizować książkę „Operacja Rafael”. Scenariusz jest już gotowy i liczymy na to, że w 2022 roku rozpoczną się zdjęcia.” – Ujawnił, podczas spotkania autorskiego, Marcin Faliński.

Całe spotkanie można obejrzeć na portalu YouTube pod adresem: https://youtu.be/BAtKqashBes oraz na stronie portalu społecznościowego facebook Fundacji XBW https://www.facebook.com/fundacjaxbw/

Marcin Faliński jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i dziennikarzem dziennika „Życia Warszawy”.

Od 1993 r. był funkcjonariuszem Urzędu Ochrony Państwa, później, od 1996 r., oficerem Zarządu Wywiadu. W 2002 r. został oficerem Agencji Wywiadu. Uczestniczył wielu operacji wywiadowczych za granicą Polski. W 2017 roku, w stopniu podpułkownika, odszedł na emeryturę.

Marek Kozubal jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pisał dla takich pism jak „Głos Nauczycielski”, „Życie Warszawy”, „Gazeta Wyborcza.

Od kilkunastu lat jest publicystą dziennika „Rzeczpospolitej”. Przez kilka lat zajmował się tematyką kryminalną m.in. przestępczością zorganizowaną. Pasjonuje się historią i wojskowością, a przede wszystkim poszukiwaniem zaginionych dzieł sztuki.

Patronami wieczoru autorskiego w Galerii Delfiny, w ramach cyklu „e-Spotkania z książką” byli: Fundacja XX. Czartoryskich, Fundacja Trzy Trąby, Żabka Polska oraz wydawnictwo Czarna Owca.

Agencja Informacyjna, Kultura /ART/ 14.07.2021