Janusz Kohut prawykona kantatę Niepodległość

 

Zbliża się 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Janusz Kohut z tej okazji stworzył „Kantatę Niepodległość”.

Prawykonanie kantaty Niepodległość skomponowanej przez wybitnego polskiego muzyka zostało zaplanowane na niedziele 4 listopada 2018 roku o godz. 18.45, w Kościele p.w. Św. Józefa w Bielsko-Białej. Druga okazja poznania tego ważnego i inspirującego utworu odbędzie się w sobotę 10 listopada 2018 roku, o godz. 19.00, Kościół p.w. Najświętszej Marii Panny w Juszczynie.

Prapremierowe prezentacje Kantaty Niepodległość wykona osobiście Janusz Kohut.

Partie wokalne wykona Joanna Korpiela-Jatkowska, wspierana przez Urszulę Mizia, która zagra na wiolonczeli. Kantata Niepodległość stworzona przez Janusza Kohuta, została skomponowane do twórczości Cypriana Kamila Norwida oraz Mirosława Bochenka.

Po koncercie zostanie odsłonięty i poświęcony „pomnik”, zaprojektowany przez Lidie Sztwiertnię, upamiętniający przeżywaną rocznicę i tych wszystkich Polaków, którzy w czasie zaborów złożyli ofiarę życia, zdrowia i utraty mienia na ołtarzu ojczyzny.

Modlitwa ta przyjmie kształt kantaty w wykonaniu artystów połączonego ze śpiewem wybranych pieśni patriotycznych. Organizatorzy na to wyjątkowe wydarzenie zapraszają całe rodziny.

Janusz Kohut jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów i pianistów.

Zagrał na ponad 1.700 koncertach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Ma na swoim koncie 16 płyt. Janusz Kohut kształcił się pod kierunkiem, cenionego w świecie artysty, Bogusława Schaeffera. Zajmuje się komponowaniem muzyki teatralnej i filmowej. Jest laureatem nagrody prezydenta miasta Bielska-Białej „Ikar ‘98” za wydarzenie roku jakim było prawykonanie utworu „Droga Nadziei – oratorium oświęcimskie” Ponad to skomponował oratorium beskidzkie „Gość Oczekiwany” według dramatu Zofii Kossak. Kolejnego wielkie dzieło stworzone przez Janusza Kohuta to oratorium „Święty Piotr”, oparte na tekstach Nowego Testamentu. Skomponował także utwór „14 dni pod ziemią” z okazji 25 rocznicy strajku w kopalni „Piast” w Bieruniu.

Lidia Sztwiertnia jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Bogdana Chmielewskiego. Dyplom zrobiła w w pracowni prof. Stanisława Słoniny, a aneks medalierski w pracowni Zofii Demkowskiej. Artystka zajmuje się rzeźbą w brązie w technologii odlewu na wosk tracony. Zorganizowała kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz za granicą. Była stypendystką Prezydenta Miasta Bielska-Białej (1997 r.), Ministerstwa Kultury i Sztuki (1999 r.) oraz Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury (2005 r.).

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /BEJ/ 2.11.2018