Janina Wierusz-Kowalska: dom obrazów

Nową wystawę malarstwa „Dom obrazów” Janiny Wierusz-Kowalskiej można odwiedzać w Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Kuratorem ekspozycji jest Kama Zboralska.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach zorganizowało najnowszą wystawę malarstwa „Dom obrazów” przedstawiając nowe prace Janiny Wierusz-Kowalskiej. Placówka posiada w swoich zasobach największe zbiory wielkiego przodka malarki – Alfreda Wierusz Kowalskiego. Janina Wierusz Kowalska czerpie inspiracje z natury. Obserwuje, pozostawia bez komentarza. Malarka poszukuje analogii, syntezy w świecie, w którym przede wszystkim większość dostrzega tylko chaos. Janina Wierusz-Kowalska pochyla się nad perfekcyjną budową plastra miodu, nasion granatu, muszli ślimaka czy płatka śniegu. Artystka jest pod stałym wrażeniem urody otaczającej przyrody, jej logiki, precyzji i harmonii. Życzeniem Janiny Wierusz-Kowalskiej jest aby jej sztuka o uniwersalnym, kontemplacyjnym przesłaniu dawała widzowi poczucie osobistego odkrycia.

„Dawno, dawno temu, kiedy obrazy nie były jeszcze rekwizytami w grze i obiektami kapitalistycznej użyteczności, czyli towarem dla bezwzględnego, aroganckiego rynku sztuki , to służyły one duchowym, irracjonalnym celom i były elementami odwiecznego Sacrum Sztuki.” – Uważa artystka Janina Wierusz-Kowalska, autorka wystawy „Dom obrazów w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. – „A i teraz jeszcze, wśród ludów nieprzeżartych rdzą cywilizacji, można zauważyć ten czysty, atawistyczny rytuał tworzenia i bezinteresowność, która już nie istnieje w świecie absurdalnej konsumpcji. Czytając „Ponadczasowe” André Malraux, spotkałam opis takiej filozofii tworzenia, którą wyznają haitańscy malarze – samoucy, z Saint Soleil. To malarstwo spontaniczne i tajemnicze w swym znaczeniu, o którym nie można powiedzieć, skąd się wzięło. Owi malarze uznają za ważny wyłącznie sam proces tworzenia – gotowy obraz nie przedstawia dla nich żadnej wartości. Czas, w którym obraz powstaje jest dla nich stanem ducha, zaspokojeniem i próbą dotarcia do innego świata, gdzie malarstwo i nadprzyrodzoność współbrzmią ze sobą. Gdy taki malarz namaluje już swoje dzieło, niesie go do domu obrazów,, takiego miejsca na kształt świetlicy, a może galerii” i ofiarowuje jakiejś nieokreśloności. W przekonaniu tych twórców (nie nazywających siebie twórcami), ich obrazy spotykają się tam z innymi obrazami. Bo istnieje jakaś między nimi wspólnota. Obrazy, nie będąc wystawione na sprzedaż, nie domagają się żadnego osądu publicznego.Ta niesamowita, atawistyczna idea, jakże nam daleka i jak bardzo bliska prawom natury, jej tajemniczym siłom i nadprzyrodzoności, podsunęła mi myśl taką, że każde miejsce, w którym spotykają się obrazy i przebywają ze sobą, jest ich domem, nawet, jeśli są w tym domu tylko gośćmi.” – Wyjaśnia – Uważa artystka Janina Wierusz-Kowalska, autorka wystawy „Dom obrazów w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. – Uważa artystka Janina Wierusz-Kowalska, autorka wystawy „Dom obrazów w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.

Autorką wystawa malarstwa „Dom obrazów” jest Janina Wierusz-Kowalska. Ekspozycje prezentuje Muzeum Okręgowe w Suwałkach (ul. T. Kościuszki 81, 16-400 Suwałki). Wystawa jest dostępna dla publiczności od 2 lipca do 11 września 2022.

Janina Wierusz-Kowalska – malarka, pedagog; przedstawicielka polskiego abstrakcjonizmu geometrycznego. Artystka urodziła się w 1949 roku w Częstochowie. Pochodzi z rodziny o tradycjach artystycznych, jej krewnym był malarz Alfred Jan Wierusz-Kowalski. Studiowała na Wydziale Form Przemysłowych i na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (1976–1984); dyplom z malarstwa w pracowni Tadeusza Brzozowskiego. Prowadziła autorską pomaturalną Szkołę Sztuki Wizualnej (1992–1997).Współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Tworek Amici di Tworki, którego działania zostały włączone do Światowego Programu „Schizofrenia –Otwórzcie drzwi”. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie (APATJE) z siedzibą w Paryżu. Liczne wystawy, m.in. w Buenos Aires, Brukseli, Warszawie, Krakowie i Bielsku-Białej. Prace w wielu kolekcjach prywatnych. Autorka opracowań z dziedziny historii sztuki i teorii designu. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, formy przestrzenne (tkanina), fotografię. Zajmuje się również projektowaniem wnętrz.

Agencja Informacyjna, Kultura, /DEC/ 2.07.2022