Idziemy…. Mijamy…. Przenikamy…..

 

„Idziemy…. Mijamy…. Przenikamy….” pod taką nazwą odbędą się w piątek 5 listopada 2021 r. Zaduszki Poetyckie. Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, które w tym roku 60 lat działalności.

 

Dzień Zaduszny

 

Zaduszki Poetyckie „Idziemy…. Mijamy…. Przenikamy….” rozpoczną się o godz. 16.30 złożeniem kwiatów kryptach Krasińskich w Kościele w Opinogórze. Następnie uczestnicy wydarzania przeniosą się d Oranżerii. W programie promocja książek („Jak należy tu grzebać” dr Karola Samsela i „Samotność przychodzi nocą” Barbary Sitek-Wyrembek), recytacja poezji (Krystyna Machałowska, Anna Sowa-Matalińska”, Barbara Strzałkwska, Wiktr Golubski, Teresa Kaczorowska, Zdzislaw Zembrzycki, Dariusz Węcławski, Henryk Kamiński, Agnieszka Rychcik-Nowakowska i Barbara Milewska), powieść o zwyczajach zaduszkowych (Piotr Kaszubowski). Muzycznie wydarzenie wzbogacą Bożena Sitek, Emilia Miłoszewska i Izabela Miłoszewska. Zaduszkom poetyckich towarzyszą wystawy obrazów Wojciecha Witkowskiego i zdjęć cmentarzy Krzysztofa Wyrembka. Imprezę „Idziemy…. Mijamy…. Przenikamy….” Poprowadzi Barbara Sitek-Wyrembek.

 

„Serdecznie zapraszam na zaduszki poetyckie „Idziemy…. Mijamy…. Przenikamy….”,  z oprawą muzyczną, w znakomitej scenerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. W ten wyjątkowy wieczór zadumy, wspólnego wspominania Zmarłych – Bliskich, Znajomych i Nieznanych nam osobiście … bądźmy razem … dzielmy się bliskością …” – Mówi Barbara Sitek-Wyrembek

 

„Zaduszki poetyckie” to wspaniała tradycja kulturalna.” – Uważa Juliusz Erazm Bolek – poeta, laureat nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. – „Przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 wiele tego typu inicjatyw przestało być organizowanych, dlatego cieszą takie wydarzenia jak Zaduszki Poetyckie „Idziemy…. Mijamy…. Przenikamy….” w Opinogórze czy na Dworze Artusa w Toruniu.” – Przekonuje – Uważa Juliusz Erazm Bolek – poeta, laureat nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO.

 

W przeddzień śmierci św. Jana Pawła II: “Tryptyk poetycki” Juliusza Erazm Bolka

 

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zostało otwarte w 1961 roku w odbudowanym neogotyckim pałacu, w 150 rocznicę dekretu Napoleona przywracającego Opinogórę Krasińskim. Muzeum gromadzi pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, ze szczególnym uwzględnieniem poety epoki romantyzmu Zygmunta Krasińskiego, zaliczanego do grona trzech polskich wieszczów (obok Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza, czwartym miał być Cyprian Kamil Norwid). Ponad to placówka posiada też pamiątki z epoki napoleońskiej. Obecnie Muzeum Romantyzmu to kompleks pałacowo-parkowy, w skład którego wchodzą: neogotycki pałac, dwór wybudowany według projektu Józefa Gałęzowskiego z początku XX wieku, znajduje się na miejscu dawnego dworu, dawna oficyna dworska, dom z podcieniami, oranżeria z salą konferencyjno–koncertową i ekspozycją multimedialną oraz zabudowania pofolwarczne mieszczące zaplecze edukacyjne, stajnię i ptaszarnię i park typu angielskiego o powierzchni 22 ha.

 

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze organizuje i prowadzi lekcje muzealne o szerokiej tematyce, warsztaty (także o tematyce powiązanej z lekcjami muzealnymi), Jednodniowe Pobyty Edukacyjne dla grup przedszkolnych, szkolnych i innych, spotkania z literaturą, historią i sztuką, koncerty, teatrzyki dla dzieci i młodzieży, pikniki rodzinne, Rodzinne Niedziele, promocje książek, inne spotkania o tematyce wchodzącej w zakres działalności placówki.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /DEC/ 30.10.2021