Grajek przerywa milczenie

Ryszard Grajek "Jeszcze nie plon"

 

7 lat trzeba było czekać, na nową książkę Ryszarda Grajka, albowiem poprzednia „Pod okiem Kaliope” ukazała się w 2011 roku. Przez ten czas u pisarza zaszły znaczące zmiany, albo świadomie dokonał znaczącego przemodelowania swojego warsztatu pisarskiego. W każdy razie czytelnicy z mający wcześniejszą twórczość autora, będą zaskoczeni.

Nowa książka „Jeszcze nie plon” Ryszarda Grajka to zdecydowanie inne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Autor nabrał do niej zdrowego dystansu. Wychwytuje paradoksy, bawi się suspensem, sentymentalne i liryczne treści nie są przesłodzone.

Znany pisarz i krytyk literacki Maciej Szczawiński tak pisze w posłowiu:

„Po nastrojach i zjawiskach Grajek porusza się ruchem konika szachowego. Nie sposób zatem wyodrębnić jakąś wiodąca nutę, tematyczny czy emocjonalny leitmotiv, wątek, który organizując całość zbioru zaświadcza koherencję, spaja. Jest to jak mniemam zabieg świadomy. Otrzymujemy w ten sposób próbkę i przegląd ekspresyjnych możliwości autora, jego różnorodnych smaków i doznań w maksymalnie skondensowanej postaci.”

Nowe wiersze Ryszarda Grajka są, można to powiedzieć, nieprzewidywalne.

Nawet w tak banalnych tematach jak miłość czy Londyn poecie udaje się okryć cos nowego, co nawet wyrobiony czytelnik powinien docenić. Według wspomnianego już Macieja Szczawińskiego „autor trzyma nas prawie cały czas w napięciu: ironia czy czułość? Zwierzenie czy kreacja? Styl czy stylizacja? I prawie za każdym razem wynika z tych wątpliwości jakaś poetycka iskra.” Dlatego z pewnością warto siegnąć po książkę „Jeszcze nie plon” Ryszarda Grajka.

Ryszard Grajek to poeta, animator kultury, organizator Salonów Poetyckich.

Prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddział Bielsko-Biała. Inicjator i organizator Festiwali Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice. Festiwale edycji: Londyn – Warszawa – Czechowice-Dziedzice. Autor tomików: „Pod okiem Kaliope” (2011), „Jeszcze nie plon” (2018). Jego twórczość została przetłumaczona na: węgierski, rosyjski, czeski, słowacki, angielski, chiński, rumuński, bułgarski.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /DEC/ 3.10.2018

Related Post