Dzień Pszczółki Mai

Pszczółka Maja to sympatyczna bohaterka bajki uwielbianej przez dzieci. Popularność w Polsce przyniósł jej serial animowany z 1975 roku, a także niezapomniana i nucona przez pokolenia piosenka Zbigniewa Wodeckiego. 24 lipca Pszczółka Maja obchodzi swoje święto.

Uwielbiana przez małych czytelników a także widzów Pszczółka Maja ma już ponad 100 lat. Sympatyczną postać stworzył w swoich opowiadaniach w 1912 roku niemiecki pisarz Waldemar Bonsels. Zbiór opowiadań zatytułowany „ Pszczółka Maja i jej przygody” bardzo szybko zyskał popularność i został przetłumaczony na 40 języków. Polskie pierwsze wydanie pojawiło się 10 lat później w 1922 roku.

Pierwowzór był brutalny. Owady odgryzały sobie w nim głowy, a pająk rozprawiał o piciu krwi. Maja nazywała osy bandą bezużytecznych wałkoni, które pozbawione są ojczyzny i wiary, nazywała muchę głupkiem i żądłem chciała nauczyć ją szacunku dla pszczół. Te wszystkie elementy bajki stworzonej przez Bonselsa sprawiły, że literaturoznawcy doszukiwali się w niej motywów propagujących totalitaryzm. Bezwzględny świat stworzony przez autora zachwycił ponoć nawet samego Adolfa Hitlera.

Wiele lat później, w 1975 roku, powstała bajka telewizyjna, która nie miała nic wspólnego z okrucieństwem pierwowzoru. Serial „Pszczółka Maja” powstał dzięki wyjątkowej kombinacji producenckiej. Animacją zajmowało się japońskie studio anime Nippon, które na swoim koncie miało już produkcje takie jak „Przygody Tomka Sawyera”, „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Pinokio” czy „Przygody Sindbada Żeglarza”. Scenariusz do przygód o sympatycznej pszczółce stworzyli austriaccy scenarzyści. Produkcją zajęła się niemiecka telewizja publiczna ZDF. Ta współpraca przyniosła łącznie dwie serie po 52 odcinki serialu animowanego „Pszczółka Maja”, które zyskały ogromną popularność na całym świecie. Pierwszy raz serial został wyemitowany 26 grudnia 1979 r.

Serial dla dzieci w przystępny i ciekawy sposób ujmował wątki dotyczące wiedzy przyrodniczej, poruszał kwestie społeczne  i kulturowe. Tytułową piosenkę skomponował i wykonywał  Karel Gott. Utwór był śpiewany przez Czecha po czesku, słowacku i niemiecku. Polską wersję piosenki wykonywał Zbigniew Wodecki. Wersja ta zyskała taką popularność, że przez następnych 40 lat znajdowała się w stałym repertuarze artysty.

W latach 2012-2013 telewizja ZDF, w koprodukcji z francuską stacją TF1 oraz z pomocą paryskiego Studia 100, stworzyła dwie odświeżone serie „Pszczółki Mai”, które wykonano techniką trójwymiarową CGI. Produkcja z angielskim dubbingiem nie powtórzyła jednak sukcesu bajki z 1975 roku.

W polskiej wersji głosu Mai udzielała Ewa Złotowska a Guciowi Jan Kociniak. W bajce głosów  bohaterom udzielali również Andrzej Gawroński, Henryk Talar, Krystyna Miecikówna, Tadeusz Włudarski, Alina Bukowska, Zofia Gładyszewska, Leopold Matuszczak, Henryk Łapiński, Eugeniusz Kamiński, Zygmunt Maciejewski, Ilona Kuśmierska, Anna Seniuk.

Pszczółka Maja” jest serialem animowanym, który od lat cieszy widzów, nie tylko tych najmłodszych. Jego bohaterami są mieszkańcy łąki. Maja to sympatyczna mała pszczółka, które poprzez swoje przygody poznaje świat.. Przyjacielem tytułowej bohaterki jest truteń Gucio, którego głównymi zajęciami są sen i obżeranie się. Pierwszym wspólnym przyjacielem Mai i Gucia na łące został konik polny Filip. Jego znakiem szczególnym jest kapelusz. Kolejną bohaterką bajki jest grająca na skrzypcach pajęczyca Tekla. W gronie przyjaciół jest także mysz Aleksander, światowiec i wynalazca. Aleksander jest także miłośnikiem śmierdzących serów. Mieszkańcami łąki są także obyta z ludźmi i zwierzyną domową mucha Bzyk oraz posłuszny żonie żuk gnojarz Teodor, a także pomocna dżdżownica Magda i pani Biedronka, mama niesfornych dzieci. Wśród bohaterów są także Dowódca Straży, mrówka, która dowodzi oddziałem mrówek, którego członkiem jest „Urwis”, najmniejszy z mrówek. Wychowawczynią Mai i Gucia jest pszczoła Panna Klementyna. Polanę zamieszkują także modelka i artystka Panna Motylkówna oraz ważka Magda, którą ocaliła Maja.

Pszczółka Maja stała się bohaterką bawiącą całe pokolenia najmłodszych. Dzięki ogromnej popularności na całym świecie wizerunek przyjaznej pszczółki wykorzystywany był do produkcji ubranek dziecięcych, przyborów szkolnych a nawet maskotek i figurek. Ustanowiony także został Dzień Pszczółki Mai, który obchodzony jest 24 lipca. Z tej okazji zespół Agencji Informacyjnej życzy wszystkim miłośnikom małej pszczółki przyjemnego świętowania.

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 21.07.2020