Dziesięć lat temu zmarł człowiek małego, wielkiego kroku

Neil Armstrog był amerykańskim astronautą i dowódcą misji Apollo 11. Był pierwszym człowiekiem, który 21 lipca 1969 (według czasu UTC) postawił stopę na Księżycu, wygłaszając przy tym słynne zdanie: To jest mały krok dla człowieka, ale wielki krok ludzkości. 5 sierpnia mija 90 lat od jego narodzin.

Neil Alden Armstrong urodził się 5 sierpnia 1930 roku w Wapakoneta, w stanie Ohio, w Stanach Zjednoczonych. Neil był najstarszym synem pracownika rządowego Stephena Armstronga, którego praca zmuszała rodzinę do ciągłych przeprowadzek. Jako młody chłopak Neil Armstrong był skautem Boy Scouts of America, gdzie osiągnął najwyższy stopień Eagle Scou. Od dziesiątego roku życia pracował także zarobkowo. Od dziecięcych lat pasjonował się także lotnictwem i w szkole średniej rozpoczął naukę pilotażu. Zainteresowania i ciężka praca sprawiły, że w 1946 roku zdobył pierwszą licencję lotniczą. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia na Purdue University, gdzie studiowali także inni astronauci Virgil Grissom i Eugene Cernan. Po drugim roku musiał przerwać studia, by odsłużyć trzy lata w marynarce Stanów Zjednoczonych, gdzie służył jako jeden z najmłodszych pilotów. Został oddelegowany do Korei. Tam wykonał 78 lotów bojowych i został zestrzelony, a życie uratował mu skok ze spadochronem.

W 1955 roku ukończył studia i rozpoczął pracę najpierw w NACA ( amerykański komitet doradczy do spraw astronautyki), a następnie w Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) jako pilot doświadczalny. Był ta m.in. członkiem grupy pracowników programu Gemini, gdzie pracował nad udoskonalaniem pojazdów treningowych, symulujących lot kosmiczny oraz lądowanie na Księżycu. W misjach Gemini 5 i Gemini 11 był rezerwowym pilotem dowodzącym, a w Gemini 8 dowódcą misji. Był także rezerwowym dowódcą misji Apollo 8. Sławę i oraz miejsce w historii zapewniło mu dowodzenie misją Apollo 11. Neil Armstrong był pierwszym człowiekiem, który postawił nogę na Księżycu, dokładnie 21 lipca 1969 roku o godzinie 2:56 czasu UTC ( uniwersalny czas koordynowany). Wypowiedział wtedy słynne do dziś słowa „ To mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla ludzkości”. Podobno buty, w których stąpał po Księżycu, wciąż krążą w przestrzeni kosmicznej.

W późniejszych latach pracował jako zastępca administratora do spraw aeronautyki przy NASA, a następnie został profesorem inżynierii aeronautycznej na Uniwersytecie Cincinnati. W latach 1985-1986 był członkiem Narodowej Komisji do Spraw Przestrzeni , a w1986 roku członkiem Prezydenckiej Komisji Badającej Przyczyny Katastrofy Wahadłowca Challenger.

Neil Armstrong był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. W 1962 roku Amerykański Instytut Aeronautyki i Astronautyki przyznał mu nagrodę im. Octave’a Chanute’a, a w 1966 – Astronautics Award. Otrzymał również NASA Exceptional Service Medal i nagrodę im. Johna J. Montgomery’ego. Został także odznaczony m.in. Prezydenckim Medalem Wolności, Medalem Lotniczym, Congressional Space Medal of Honor oraz NASA Distinguished Service Medal. Posiadał złotą odznakę Fédération Aéronautique Internationale (FAI). Był członkiem Stowarzyszenia Pilotów Doświadczalnych, Amerykańskiego Instytutu Aeronautyki i Astronautyki, a także Amerykańskiego Stowarzyszenia Szybowcowego.

7 sierpnia 2012 roku poddał się operacji serca. Zmarł wskutek wynikłych po niej komplikacji 25 sierpnia 2012 roku w Cincinnati. Urna z jego prochami, zgodnie z ostatnią wolą, spoczęła na dnie Oceanu Atlantyckiego.

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 04.08.2020, akt. 4.08.2022