Poseł Marcin Horała stanie na na czele komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. Projekt w sprawie powołania komisji został złożony w 6 kwietnia 2018 r. w Sejmie. Organ ma sprawdzić działania instytucji państwowych w latach 2007-2015.
Projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT został złożony w piątek 6 kwietnia 2018 r. w Sejmie.
Na stanowisko szefa komisji Prawo i Sprawiedliwość rekomenduje posła Marcina Horałę.
Komisja śledcza ma sprawdzić działania instytucji w latach 2007-2015. Projekt przewiduje udział w komisji 5 osób ze strony PiS oraz 4 miejsca dla polityków opozycji.
– „Złożyliśmy dziś w Sejmie projekt uchwały o powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. Kiedy Platforma Obywatelska obejmowała rządy w 2007 roku, luka VAT była jedną z najniższych w Europie. Kiedy oddawała rządy – jedną z najwyższych. Komisja ma wyjaśnić, kto za to odpowiada” – powiedział Poseł PiS Marcin Horała podczas konferencji prasowej w Sejmie.
– Sama kwota wyłudzenia VAT wymaga ustalenia. Jeszcze niedawno premier Mateusz Morawiecki mówił o 220 miliardach złotych, dzisiaj mówimy już o 262 miliardach i ta kwota może jeszcze wzrosnąć – mówił dzisiaj w TVP Info redaktor naczelny Agencji Informacyjnej Miłosz Manasterski. – To są niewyobrażalne pieniądze, które mogłyby rozwiązać wiele problemów, z którymi ciągle boryka się Państwo Polskie. Ważne jest też żeby ustalić co się z nimi stało, gdzie powędrowały, do czyich kieszeni, jaki z nich zrobiono użytek.”
-„Wolałbym wierzyć, że karuzele VAT-owskie były efektem niedowładu Państwa, że rządzący nie mieli o nich pojęcia. Jeśli jednak, jak zeznaje były wiceminister Jacek Kapica, rozwiązania wstrzymujące wyprowadzanie VAT były gotowe za poprzednich rządów, to musimy dowiedzieć kto i dlaczego zablokował ich wprowadzenie.” – mówił w TVP Info Miłosz Manasterski.
VAT – oficjalnie podatek od towarów i usług, PTU (ang. Value Added Tax, VAT) – podatek od wartości dodanej, podatek pośredni, pobierany na każdym kolejnym etapie obrotu towarami lub usługami (podatek obrotowy). Jego konstrukcja zakłada brak kaskadowego nakładania się podatku poprzez zastosowanie mechanizmu odliczenia podatku pobranego w poprzednich etapach obrotu. W Polsce został wprowadzony przez ustawę z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Twórcą koncepcji podatku VAT był niemiecki przedsiębiorca Carl Friedrich von Siemens, który w swoich pracach z 1920 roku wyłożył jego ideę, jednak powszechnie za jego twórcę uważany jest francuski ekonomista Maurice Lauré.
Agencja Informacyjna /EST/, 7.04.2018