Każdy ma swoje lato” to debiutancki obraz dokumentalisty Tomasza Jurkiewicza. Pierwsze skrzypce w tej opowieści grają miłość, młodzieńczy bunt oraz głęboko skrywane rodzinne sekrety. Film otrzymał wyróżnienie na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na ekranach polskich kin pojawi się 12 marca 2021 roku.
Mimo, że przedstawiona w filmie „ Każdy ma swoje lato” historia nie ma nic wspólnego z autobiografią, Tomasz Jurkiewicz – reżyser i dokumentalista postanowił zadebiutować obrazem opowiadającym o miejscu i środowisku, w którym się wychował czyli Trzebinii. Jak wspominał twórca pomysł na ten film zrodził się w jego głowie 10 lat temu, kiedy jeszcze studiował w Szkole Wajdy. Prócz faktu bycia lokalnym patriotą, na lokalizację i sposób przedstawienia historii wpływ miał również budżet jaki Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał na obraz. Wynosił on zaledwie 700.000 złotych co można by określić właściwie mikrobudżetem. W swym debiutanckim obrazie artysta w pełen empatii sposób pokazuje ziemie, gdzie szczera miłość i posiadanie osoby z którą od pierwszej chwili odbieramy na tych samych falach, z którą wiąże nas więź jest najważniejsze.
Film „ Każdy ma swoje lato” w reżyserii Tomasza Jurkiewicza opowiada historię trzypokoleniowej rodziny, która należy do nieco odrętwiałej społeczności Trzebińskiej. „Obserwujemy taką rodzinę, która nie za dobrze się rozumie. Tam każdy ma swoje życie i nie za bardzo z drugim chce się nim dzielić.” – Opowiada Tomasz Jurkiewicz – reżyser filmu „Każdy ma swoje lato”. Z marazmu budzi ich dopiero przyjazd dwudziestokilkuletniej dziewczyny o imieniu Agata, która przybywa na oazę by tam zająć się gotowaniem.
W Agacie zakochują się jednocześnie 17-letni Mirek – syn lokalnej organistki Stanisławy oraz jego chory na demencję dziadek Ksawery, który w wybrance wnuczka widzi kochankę z młodości. Młody chłopak postanawia skorzystać z gorszego samopoczucia swego dziadka by zdobyć serce Agaty. Wraz z okazywanymi wzajemnie uczuciami, na jaw wychodzą pilnie strzeżone rodzinne sekrety. W tym momencie bohaterowie muszą odpowiedzieć sobie na pytania przed czym uciekają, za czym tęsknią, co zresztą z łatwością czynią dzięki pojawieniu się Agaty.
W rolach głównych wystąpili: Anita Poddębniak znana z Teatru Telewizji oraz filmu „Pokot” Agnieszki Holland, Maciej Grzybowski, którego widzowie mogą znać z produkcji takich jak „Doktor Ewa”, „Królowa Bona” czy „Akademia Pana Kleksa”, Nicolas Przygoda – „Atak Paniki”, „Wilkołak”, „Plac zabaw”, oraz jedna z najbardziej obiecujących aktorek młodego pokolenia Sandra Drzymalska, którą widzowie poznali dzięki serialowi „Belfer” oraz filmom „Powrót”, „Amok” czy „Smoleńsk”. Dystrybutorem filmu „Każdy ma swoje lato” jest Aurora Films.
Najnowszy obraz Tomasza Jurkiewicza zdobył wyróżnienie na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w konkursie Filmów Mikrobudżetowych (Sandra Drzymalska). Mimo, że film „Każdy ma swoje lato” nie wygrał w swojej kategorii, został dobrze odebrany i otrzymał wiele pozytywnych recenzji, wśród których nie brakowało głosów zachwytu nad trzebińskimi lokalizacjami ukazanymi w filmie. Dagmara Romanowska z portalu Onet.pl chwaliła zabawne dialogi. Przemysław Gulda z dziennika „Gazeta Wyborcza” zwrócił z kolei uwagę na obecność i wykorzystanie walorów Trzebini a film Tomasza Jurkiewicza nazwał „perełką festiwalu”. – „To z pozoru prosta historia z prowincji, ale tak naprawdę chodzi tu o coś znacznie więcej. Jurkiewicz z wielkim wyczuciem i przenikliwością pokazuje głęboki polski konflikt o wartości, konfrontuje tradycję z nowoczesnością, religijność z liberalizmem obyczajowym.” – Uważa Przemysław Gulda.
Tomasz Jurkiewicz – urodził się 28 kwietnia 1981 roku w Chrzanowie. Ukończył Filmoznawstwo na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2011 roku odbył kurs fabularny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Na koncie ma 9 filmów w tym m.in: „Na pograniczu cudu”, „Dni przemiany” czy „Każdy ma swoje lato”. Wyreżyserował również spektakl telewizyjny „Zabawy w dom”. Wielokrotnie nagradzany na Festiwalach w Polsce i w Europie.