Jubileuszowy Festiwal Era Schaeffera

 

Już po raz 10 warszawska publiczność będzie mogła uczestniczyć w niezwykłym spotkaniu z twórczością Bogusława Schaeffera – wszechstronnego Mistrza określanego mianem Leonarda da Vinci XXI wieku.

Festiwal Era Schaeffera to międzynarodowy projekt Fundacji Aurea Porta oparty na bogatym dorobku artystycznym Bogusława Schaeffera. Inicjatorem był świętej pamięci Marek Frąckowiak, wybitny polski aktor zafascynowany twórczością Mistrza.

Celem Festiwalu jest prezentacja twórczości muzycznej i dramaturgicznej Bogusława Schaeffera.

Tradycją stały się już spotkania z twórczością Schaeffera, z artystami różnych dziedzin muzyki, teatru, filmu oraz performance’u. Od 10 lat wydarzenie przybliża twórczości Bogusława Schaeffera, który niezmiennie jest bardziej znany i doceniany za granicą niż w kraju oraz najchętniej wystawianym polskim autorem pośród żyjących dramatopisarzy.

Festiwal od pierwszej edycji wydarzenia w 2008 roku skupia artystów z całego świata.

 

 

 

Bogusław Schaeffer urodził się 1929 roku we Lwowie. Stworzył około 550 dzieł muzycznych, 44 sztuki teatralne, grane z dużym powodzeniem w Polsce i za granicą, a także około 650 prac graficznych. Wśród jego publikacji znalazło się 17 książek (w tym 3 zarysy historii muzyki i unikatowy podręcznik do nauki kompozycji), przeszło 800 artykułów, studiów, felietonów i esejów z zakresu muzyki współczesnej, filozofii kultury, psychologii twórczości oraz pedagogiki kompozycji. Odtwórcami postaci schaefferowskichdramatów byli znani, polscy aktorzy (m.in.: Jan Peszek, Mikołaj i Andrzej Grabowscy, Jan Frycz, Jan Machulski, Marek Frąckowiak).

„10. edycja Ery Schaeffera to 10 lat w świecie Bogusława Schaeffera zamknięte w multimedialno-muzyczno-aktorską opowieść sięgającą do tego, co wydarzyło się przez minione lata oraz tego co Tu i Teraz. Przenikające się płaszczyzny wydarzeń zaczerpniętych z Przeszłości w zderzeniu z tym co wydarza się Dziś – nierealne, ulotne i zarazem konkretne i bolesne, zamknięte w niezmiennym, powtarzalnym i zapętlonym od lat dążeniu do nazwania Schaefferowskiego Człowieka i jego Świata”. – Mówi reżyserujący po raz dziesiąty Erę Schaeffera Maciej Sobociński.

Jubileuszowa edycja Festiwalu Era Schaeffera odbędzie się w sobotę 29 września 2018 r. w Domu Kultury KADR w Warszawie.

 

 

W wydarzeniu wezmą udział aktorzy: Waldemar Obłoza, Izabela Warykiewicz, Marcel Wiercichowski, Jamal Souissi; tancerze: Lena Kowalska, Witek Jurewicz; muzycy: Olga Szwajgier, Michał Urbaniak, Andy Ninvalle, Marcin Wyrostek i Corazon, Artur Dutkiewicz. Gościem specjalnym bedzie Prof. Richard Demarco – promotor Tadeusza Kantora w 70 tych latach, założyciel Fringe Festiwalu w Edynburgu, Ambasador Prof. Schaeffera w krajach anglojęzycznych. Całość w reżyserii Macieja Sobocińskiego.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /BEJ/ 26.09.2018